Každoročne je 23. marec spájaný so Svetovým dňom meteorológie. Tento rok si na celom svete pripomíname dôležitosť oceánov, podnebia a počasia.
Svetový meteorologický deň si pripomíname každý rok 23. marca v rámci výročia založenia Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). WMO je svetová organizácia, ktorá sa venuje oblastiam meteorológie, klimatológie či hydrológie.
Členom Svetovej meteorologickej organizácie je aj Slovensko, a to prostredníctvom Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Tohtoročný Svetový meteorologický deň je venovaný téme oceánu, podnebiu a počasiu. Tému každý rok určuje WMO.
WMO tento rok zamerala pozornosť na tematiku oceánu najmä z toho dôvodu, že prirodzená rovnováha medzi oceánom a atmosférou je stále viac narušovaná účinkami ľudskej činnosti.
WMO vo svojej správe upozorňuje, že hladina mora stúpla v priebehu 20. storočia asi o 15 cm a bude stúpať aj počas ďalších storočí.
Prognózy IPCC ukazujú, že zvýšenie hladiny mora môže do roku 2100 dosiahnuť okolo 30 cm až 60 cm. Zvyšovanie hladiny mora a intenzívnejšie búrkové udalosti taktiež zvýšia frekvenciu extrémnych javov na našej planéte.
Keď sa oceán bude neustále otepľovať a hladina mora bude stúpať, bude stúpať aj potreba pozorovaní, výskumu a prevádzkových služieb.
WMO informovala, že je odhodlaná spolupracovať so širokou škálou partnerov na urýchlení medzinárodných opatrení na zvýšenie adaptácie na zmenu podnebia, budovanie odolnosti a podporu udržateľného rozvoja pre ďalšie generácie.