Do Nemecka sa už začali vracať bociany. Dôvod vás možno prekvapí

22.01.2023 o 07:00 - Veronika Salayová

Do Nemecka sa začali vracať bociany. Prvý sa vrátil na okraj Hamburgu a objavil sa vo svojom hniezde najmenej mesiac pred zvyčajným dátumom návratu do tejto oblasti. Aký je dôvod?

Do Nemecka sa už začali vracať bociany. Dôvod vás možno prekvapí
Bocian, ktorý sa vrátil do Nemecka. Foto: ENEX/TVN24

Bociany biele zo západnej Európy sa do svojich hniezd vracajú zvyčajne v období od polovice marca do konca apríla, menej často vo februári. Návraty bocianov však začali mimoriadne skoro – prvý bocian pricestoval tento týždeň do Hamburgu.

Bocian sa objavil v hamburskej štvrti Kirchwerder. Ide o dospelého samca, ktorý sa už štyri roky vracia na to isté miesto na jar. Tento rok priletel do hniezda v stredu, čo je asi o mesiac skôr ako zvyčajne.

Príroda ich zmiatla

Prečo sa vták objavil v Hamburgu tak skoro, vyvoláva otázky, no odpoveď je jednoduchá. Pravdepodobne je to spôsobené miernou a teplou zimou. 

Nemeckí odborník Marco Sommerfeld z agentúry na ochranu prírody NABU zároveň dodal, že bocian sa objavil v oblasti tak skoro aj preto, aby si obsadil najlepšie územie.

Samec z Hamburgu nie je jediným bocianom, ktorý sa predčasne vrátil do Európy. V Durínsku, štáte v strednom Nemecku, už prvé bociany začali s jarným upratovaním svojich hniezd.

„Príroda reagovala na dlhé a mimoriadne mierne poveternostné podmienky medzi Vianocami a polovicou januára,“ vysvetľuje Klaus Schmidt z NABU.

Niektoré kvety a stromy už začali kvitnúť, a tak aj niektoré druhy vtákov už začali s dvorením. Jednoducho povedané − prebúdzajúca sa príroda v dôsledku počasia ich zmiatla.

Čo sa týka ich prežitia v zime, odborníci sa zhodujú, že o bociany sa netreba báť. V zime prežijú, len je dôležité, aby mali dostatok potravy.