Tohtoročný júl bol najteplejší mesiac v Grécku po tom, čo rekordne teplý bol aj jún. Aj minuloročný júl však v tejto krajine dosahoval nové rekordy. Gréci tak bojujú s rekordnými teplotami.
Grécko zažíva jedno z najhorúcejších období vo svojej histórii. Tamojší meteorológovia už druhý mesiac po sebe zaznamenali rekordnú priemernú mesačnú teplotu. Júnový osud zdieľal júl, ktorý bol o 0,3 °C teplejší ako júl v roku 2012, predtým považovaný za najteplejší v histórii meraní.
Podľa Národného observatória v Aténach sa tri zo štyroch najhorúcejších júlov v desaťročnej histórii zberu údajov vyskytli za posledné štyri roky. Tieto údaje naznačujú, že sa priemerná júlová teplota v Grécku v rokoch 1960 až 2024 zvýšila o 2,5 °C.
V dôsledku extrémne vysokých teplôt, často dosahujúcich okolo +40 °C, boli grécke úrady minulý mesiac nútené počas dní s najväčšími horúčavami čiastočne uzavrieť jednu z najväčších turistických atrakcií, aténsku Akropolu.
Krajina tiež zápasí s nedostatkom vody spôsobeným suchom a zlým hospodárením. Horúčavy a sucho prispeli až k dvojnásobnému počtu požiarov ako v roku 2023.
Všetky tieto údaje nasvedčujú tomu, že tieto extrémne teploty sú spojené s klimatickými zmenami. K tomu sa prikláňajú aj odborníci, ktorí varujú pred ďalším otepľovaním.
Dôsledky zmeny klímy už môžeme pociťovať aj u nás, preto by sme ich nemali podceňovať a sami by sme sa mali správať zodpovedne voči prírode a jej zdrojom.