Extrémne horúčavy v Amazónii. Zahynuli stovky riečnych delfínov

02.10.2023 o 16:33 - Veronika Sádovská

V brazílskej Amazónii zahynulo viac ako 100 sladkovodných delfínov. Predpokladá sa, že sa stali obeťami extrémnej vlny horúčav v regióne. Teploty tam dosiahli +40 °C.

Extrémne horúčavy v Amazónii. Zahynuli stovky riečnych delfínov
Ilustračný obrázok, zdroj. wetteronline.de

Predpokladá sa, že horúčavy a sucho viedli k smrti viac ako 100 riečnych delfínov a tisícov menších rýb v severnej Brazílii. Mŕtve zvieratá boli nájdené v jazere Tefé v hornom toku Amazonky.

Namerané hodnoty nie sú presné

Podľa výskumného ústavu Mamirauá boli v jazere nedávno namerané teploty vody cez +39 °C.

Túto hodnotu však možno spochybniť na základe meteorologických podmienok. Denné maximálne teploty boli vždy nižšie hoci dosť blízke hodnote +40 °C,  no v noci sa vzduch pravidelne ochladzoval na približne +25 °C.

Napriek tomu sú tieto podmienky aj tak dosť extrémne. Okrem horúčav však sužuje oblasť Amazónie aj veľké sucho. 

Mnohé vodné plochy preto obsahujú podstatne menej vody, ako je priemer za posledné roky. Okrem toho je toto suché obdobie ovplyvnené aj klimatickým javom El Niňo.

Amazonské delfíny sú vzácne

Amazonské riečne delfíny sú najväčšie sladkovodné delfíny. Dorastajú do výšky približne 2 až 2,5 metra a vážia 85 až 185 kilogramov. 

Sú vystavené mnohým vplyvom prostredia, ktoré spôsobujú ich pomalé vymieranie. Ide napríklad o účinky vodných elektrární, znečistenie vody ortuťou a žiaľ aj nelegálny výlov.

Reklama MediaAd