Historický mráz v Číne. Namerali -53 °C a to je len začiatok. Varovanie platí aj pre Kóreu a Japonsko

23.01.2023 o 11:31 - Dominik Cenkner

V severných častiach ázijského kontinentu sa v nedeľu začala vlna poriadne mrazivých a zimných dní. Teploty už stihli prepísať viacero rekordov, pričom dnes aj v utorok by malo byť ešte chladnejšie. Do oblasti navyše mieri aj intenzívne sneženie.

Historický mráz v Číne. Namerali -53 °C a to je len začiatok. Varovanie platí aj pre Kóreu a Japonsko
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Nedeľa, 22. januára 2023, sa do histórie Číny zapíše veľkými písmenami. Teplota na čínskom území prvýkrát klesla na -53 °C, čím sa prekonal nový národný rekord absolútnej minimálnej teploty.

Predchádzajúci národný rekord minimálnej teploty bol -51,5 °C dosiahnutý vo Fuyune v Sin-ťiangu pred viac ako 75 rokmi. Stalo sa tak v ten istý deň, keď sa na inom mieste na Sibíri po prvý raz prepadla teplota pod -50 °C.

Je to však aj dátum, na ktorý by sme mohli čoskoro zabudnúť, pretože najväčšia vlna mrazov v dejinách sa ešte len začala. Najmä dnes, v pondelok 23. januára a zajtra, v utorok 24. januára, sa očakáva ďalšie prepisovanie minimálnych teplôt nielen v Číne, ale aj v Severnej Kórei, Južnej Kórei a Japonsku.

Sneženie má pritom dokonca doraziť aj na Taiwan. Ale poďme pekne po poriadku.

Takmer 20tka meteostaníc s teplotou pod -50 °C

V nedeľu v Číne kleslo až 18 meteostaníc pod teplotu -50 °C. Medzi tie najdôležitejšie, okrem -53,0 °C v Jingtao, musíme spomenúť minimálne teploty -51,4 °C v Qianshao, -51,1 °C v Mengwushiwei, -50,9 °C v Shangkuli, -50,8 °C v Mohe, -50,7 °C v Moerdaoga, -50,6 °C v Xinane, či -50,3 °C v Beijicun.

Xinlin tiež prekonal svoj historický rekord s -48,3 °C. Pre predstavu o rozsahu tohto chladu treba pripomenúť, že Čína neklesla na svojom území pod -50°C od februára 1969, teda dobrých 54 rokov.

Nedeľné rekordy sa prepíšu v nasledujúcich hodinách

Nedeľné rekordy sa zrejme aj rekordne rýchlo prepíšu, a to už v nasledujúcich hodinách. Podľa predpovedí totiž tamojších obyvateľov najväčšie mrazy ešte len čakajú. 

Otepliť by sa v Číne malo až koncom tohto pracovného týždňa. Dovtedy budú musieť obyvatelia kruté mrazy prečkať.