Hurikán Lee rapídne zosilnel. Môže byť nebezpečný pre pobrežné oblasti USA

08.09.2023 o 13:15 - Zuzana Macháčová

Hurikán Lee dosiahol už piatu – najvyššiu – kategóriu na stupnici. Živel ešte nepovedal posledné slovo a v Atlantiku neustále zosilňuje. V najbližších dňoch si to môže vybrať svoju daň na východnom pobreží Spojených štátov.

Hurikán Lee rapídne zosilnel. Môže byť nebezpečný pre pobrežné oblasti USA
Zdroj: NHC

Hurikán Lee rýchlo zosilnel a vo štvrtok neskoro večer bol preradený do kategórie 5. Od nedele môže spôsobiť nebezpečné podmienky na plážach pozdĺž východného pobrežia Spojených štátov. Nárazy vetra dosahujú až 260 km/h.

Veľmi silné a nebezpečné

Podľa amerického Národného centra pre hurikány (NHC) sa Lee momentálne nachádza asi 1 135 km východne od severných Leewardových ostrovov. 

„Lee sa budúci víkend pravdepodobne vyvýši a stále sa očakáva, že sa začiatkom budúceho týždňa stane nebezpečným hurikánom, keď sa presunie cez juhozápadný Atlantik. Je príliš skoro povedať, či to bude mať priamy dopad na kontinentálne Spojené štáty," uviedla stanica CNN.

NHC uviedlo, že nebezpečné trhavé prúdy sa v piatok rozšíria cez severný Karibik. Poveternostnú situáciu v USA začnú ovplyvňovať v nedeľu.

Hurikán Lee tento víkend a začiatkom budúceho týždňa prejde severne od Záveterných ostrovov, Panenských ostrovov a Portorika. Na niektorých z týchto ostrovov sú preto možné tropické búrky, informovala CNN.

Trasa hurikánu Lee, zdroj: NHC

Trasa hurikánu Lee, zdroj: NHC

Ďalšia hrozba

Trendy v počítačových modeloch ukázali, že hurikán sa začiatkom budúceho týždňa stočí na sever. Ale kedy presne k tomuto obratu dôjde a ako ďaleko sa dostane, sa ešte presne nevie.

NHC tiež poznamenalo, že vo štvrtok sa vo východnom Atlantiku vytvorila tropická búrka s názvom Margot len niekoľko stoviek kilometrov západne od Kapverdských ostrovov. Sila vetra Margot sa momentálne pohybuje okolo 65 km/h, ale bude sa zvyšovať.

Reklama MediaAd