Hurikánov v Atlantiku je zatiaľ málo. Meteorológovia odpovedajú, kam zmizli

Hurikánov v Atlantiku je zatiaľ málo. Meteorológovia odpovedajú, kam zmizli
Dominik Cenkner

Mala to byť rekordná sezóna hurikánov v Atlantiku. Áno, hurikán Beryl na úvod leta prepisoval rekordy, ale ďalšie väčšie hurikány v Atlantiku nevznikli. Prečo je tomu tak?

Po hurikáne Beryl prišli iba dva hurikány - Debby a Ernesto. A do konca augusta sa žiadny ďalší pomenovaný systém nevytvoril.

Ak sa tak nestane do utorka, 3. septembra, bude to prvýkrát od roku 1956, kedy sa v tomto časovom období nevytvoril ani jediný tropický alebo subtropický systém v Atlantiku. Informuje o tom spravodajský web CT24.

Prečo je sezóna hurikánov relatívne pokojná?

Čo je príčinou tejto situácie, ktorá nezodpovedá predpokladom o hyperaktívnej sezóne, riešia meteorológovia po celom svete. V zásade za to môžu štyri hlavné faktory.

 

Jedným z nich je severnejší postup takzvaných „vĺn vo východnom prúdení“. Tie putujú z Afriky nad Atlantik, spravidla v podobe zhluku búrok, z ktorých sa potom nad teplými vodami oceánu za vhodných podmienok tvoria hurikány.

Lenže severnejší postup týchto vĺn znamená, že postupujú nad chladnejšími vodami ako obvykle, a majú tak potenciálne menej energie pre svoj vývoj. Navyše severnejšie putujúce búrky so sebou nesú viac saharského prachu a suchého vzduchu, čo sú faktory pôsobiace proti vývoju hurikánov.

A aby toho nebolo málo, pridáva sa v týchto severnejších oblastiach navyše v stredných hladinách urputný severovýchodný vietor. Ten práve k vzniku tropických systémov tiež neprispieva.

V posledných týždňoch fúkal nad Atlantikom vo vyšších hladinách silný východný vietor – odchýlka vetra od dlhodobého priemeru vo výške 200 hPa (okolo 12 kilometrov)
V posledných týždňoch fúkal nad Atlantikom vo vyšších hladinách silný východný vietor – odchýlka vetra od dlhodobého priemeru vo výške 200 hPa (okolo 12 kilometrov), Twitter/ Weatherman AAA

Prepojený je celý svet

Mimochodom severnejší postup búrok súvisí so severnejšou polohou takzvanej intertropickej zóny konvergencie nad Afrikou, čo je rozsiahly pás s početnými búrkami. A táto severnejšia poloha búrok by mala v nasledujúcich dňoch viesť aj k nezvyčajne výdatným zrážkam predovšetkým nad radom oblastí Sahary. Informovali sme vás o tom aj v tomto článku.

Nad vyprahnutými oblasťami môže spadnúť počas dvoch týždňov toľko vody, čo inokedy za niekoľko rokov. Aj tak ale pôjde skôr o iba desiatky milimetrov zrážok.

Ďalším faktorom sú stabilné podmienky v atmosfére v hlavnej oblasti vzniku hurikánov nad centrálnym Atlantikom. Hoci povrch mora je mimoriadne teplý, a zásoba energie v ňom je tak vysoká, v atmosfére vo výške niekoľko kilometrov nad vodou je na túto dobu tiež nezvyčajne teplo – dokonca najviac v histórii merania.

A to znamená, že pokles teploty vzduchu s výškou je relatívne malý, zatiaľ čo hurikány potrebujú, aby teplota s výškou klesala podstatne rýchlejšie ako teraz. Z dlhodobého pohľadu ide o situáciu s najstabilnejšou atmosférou za niekoľko dekád.

Poloha intertropickej zóny konvergencie nad Afrikou v druhej augustovej dekáde (červená čiara) v porovnaní s normálom (čierno) a predchádzajúcou dekádou (modro)
Poloha intertropickej zóny konvergencie nad Afrikou v druhej augustovej dekáde (červená čiara) v porovnaní s normálom (čierno) a predchádzajúcou dekádou (modro), Severe Weather Europe

Ďalej je pre vznik hurikánov dôležité, aby sa vietor v spodných a vyšších hladinách veľmi nemenil, teda aby takzvaný vertikálny strih vetra bol len malý. Lenže ani to teraz neplatí. V posledných týždňoch fúka vo výške silný východný vietor, výrazne silnejší, než sú pasátové vetry v spodných hladinách, čo tak pôsobí proti tvorbe tropických níží.

A konečne posledný faktor súvisí s dynamikou správania vody v Atlantiku. V ňom totiž dochádza k podobným osciláciám, ako sú preslávené javy El Niño a La Niña v Pacifiku. Len nie sú také známe a nemajú taký výrazný svetový dopad ako dianie v Tichom oceáne.

V tomto roku došlo k najrýchlejšiemu prepnutiu z fázy Niño (teplá) na Niña (studená) v centrálnej časti tropického Atlantiku za celých 40 rokov sledovania. Taká zmena síce spravidla prináša silnejšie juhovýchodné pasáty, čo vo finále podporuje tvorbu hurikánov, aktuálne sa tak ale zatiaľ nedeje – vetry sú pomerne slabé.

Druhá polovica sezóny by mala byť aktívnejšia

Avšak vyššie uvedené faktory by mali v nasledujúcich týždňoch pominúť alebo výrazne zoslabnúť. V komunite špecialistov na hurikány panuje teraz všeobecné presvedčenie, že by sa počas septembra mal vznik hurikánov naplno rozbehnúť a pokračovať aj počas októbra.

 

Zrejme nás tak ešte čaká aktívna druhá polovica tohtoročnej hurikánovej sezóny v Atlantiku. Všetko však ukáže len čas.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
31 °C / 13 °C
Miriama
Zajtra
Dážď
29 °C / 15 °C
Martina
Utorok
Občasný dážď
24 °C / 10 °C
Oleg
Streda
Polooblačno
25 °C / 10 °C
Bystrík
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 10 °C
Mária
Piatok
Dážď
25 °C / 11 °C
Ctibor
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd