Vrchol aktívneho stratovulkánu Mount Fuji v Japonsku je pokrytý snehom. Takto neskoro sneh na tomto mieste nenapadol už od konca 19. storočia. Medzi dôvodmi znepokojujúcej anomálie vedci uvádzajú extrémne horúce leto a jeseň v krajine vychádzajúceho slnka.
Japonskí vedci už dlhé týždne s obavami hľadia na vrchol stratovulkánu Fudži, ktorý sa nachádza na japonskom ostrove Honšú. Hora vysoká 3 776 metrov mala byť v tomto ročnom období už dávno biela od snehu.
Túto sezónu ste si na sneh museli počkať do novembra, čo je najdlhšie obdobie od začiatku zberu dát v roku 1894. Tohtoročná anomália prekonala smutné rekordy z rokov 2016 a 1955, kedy si zrážky museli počkať až do 26. októbra.
Miestny meteorologický úrad v Kofu je zodpovedný za monitorovanie snehovej pokrývky na hore Fuji. „Prvé sneženie“ je definované ako okamih, keď je celá hora alebo jej časť pokrytá snehom. To sa zvyčajne deje každý rok začiatkom októbra.
Sneh je viditeľný aj z observatória Kofu. „Keď som videl sneh, uľavilo sa mi," povedal miestny meteorológ Mamoru Matsumoto.
Vzhľad snehovej pokrývky symbolicky označuje aj zmenu ročného obdobia v Japonsku. Tento rok sa na biely poprašok čakalo najdlhšie od konca 19. storočia.
„Jedným z dôvodov tejto situácie bola vysoká teplota okolo vrcholu,“ dodal Matsumoto. Tento rok bola teplota na vrchole hory v októbri v priemere +1,6 °C, čo bránilo tomu, aby sa dážď zmenil na sneh. Zvyčajne v tomto čase na hore Fuji teplota klesne na -2 °C.
Tohtoročné leto v Japonsku bolo tiež asi o +1,76 °C teplejšie ako priemer v predchádzajúcich rokoch.
Tento aktívny stratovulkán je aj najvyšším vrcholom Japonska a naposledy vybuchol asi pred 300 rokmi. Väčšinu roka sú svahy pohoria pokryté snehom, ktorý v letnom období mizne. Vtedy sa väčšina turistov rozhodne vyliezť na jeho ikonický vrchol v noci, aby videli východ slnka z výšky 3 776 metrov nad morom.