Masívny úhyn zvierat: Únik ropy z ruských tankerov spôsobil spúšť

Masívny úhyn zvierat: Únik ropy z ruských tankerov spôsobil spúšť
Ema Bazhaykin

Dva ruské tankery sa potopili ešte v polovici decembra, dobrovoľníci však každým dňom odhaľujú čoraz viac škôd, ktoré táto ekologická katastrofa napáchala.

Mnoho delfínov a vtákov zahynulo po masívnom úniku ropy z dvoch ruských tankerov, ktoré sa potopili neďaleko Kerčského prielivu v Čiernom mori.

Podľa ekológov sa do okolitej prírody mohlo dostať niekoľko tisíc ton paliva. Odstránenie následkov katastrofy môže podľa odborníkov trvať až 1,5 roka.

Po búrke nasledovala katastrofa

K potopeniu dvoch ruských tankerov Volgoneft 212 a Volgoneft 239 došlo 15. decembra vo vodách Kerčského prielivu spájajúceho Čierne more s Azovským morom.

 

Lode staršie ako 50 rokov, ktoré prepravovali ropu pre námorné lode, sa potopili v dôsledku búrky. Každý z nich mal na palube najmenej štyritisíc ton paliva.

Podľa miestnych médií sa v dôsledku katastrofy dostalo do životného prostredia približne tritisíc ton vykurovacieho oleja.

Časť zmesi klesla na dno a zvyšok bol vyplavený na breh na vzdialenosť desiatok kilometrov.

Ropa po sebe zanechala spúšť

Látka mimoriadne škodlivá pre životné prostredie má negatívny dopad na miestne vtáky a ryby v Kerčskom prielive. Ukrajinský portál Espreso informoval, že najmenej 11 delfínov a 143 vtákov našli mŕtvych.

Medzi mŕtvymi delfínmi je niekoľko ohrozených druhov. Čierne more je domovom okrem iného delfínov skákavých a delfínov bielonosých.

Ako sa uvádza Reuters, cicavce uhynuli udusením, pretože sa im do dýchacích ciest dostala ropa.

Našlo sa aj asi 700 živých vtákov, z ktorých väčšina bola odoslaná do špeciálnych rehabilitačných centier. Niektorí dobrovoľníci sa domnievajú, že pomoc ruskej vlády pri operácii je nedostatočná.

„Je dôležité správne zlikvidovať nazbierané palivo, pretože vidíme, ako olej vyteká z vriec, uniká a presakuje. Pýtame sa veľa otázok, ale nedostávamerdov od úažiadne odpovede,“ tvrdia aktivisti.

 

Jedna z najväčších katastrof v Čiernom mori

Organizácie na ochranu životného prostredia sledujú situáciu v Kerčskom prielive so znepokojením.

Podľa organizácie Greenpace, ktorej činnosť je v Rusku zakázaná, únik tisícok ton ropy môže byť „jednou z najväčších katastrof spôsobených človekom v Čiernom mori“.

Podľa ľudí pracujúcich na mieste môže odstránenie následkov trvať až 1,5 roka.

Podobná katastrofa sa v tomto regióne odohrala aj v predchádzajúcich rokoch. V roku 2007 spôsobil únik 1,2 tisíc ton pohonných hmôt a petrochemických látok vážne škody na životnom prostredí, ktoré boli viditeľné aj rok po havárii

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
7 °C / -8 °C
Miloš
Zajtra
Polooblačno
8 °C / -6 °C
Timotej
Sobota
Polooblačno
9 °C / -5 °C
Gejza
Nedeľa
Polooblačno
14 °C / 1 °C
Tamara
Pondelok
Oblačno
11 °C / 0 °C
Bohuš
Utorok
Polooblačno
13 °C / 1 °C
Alfonz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd