Meteorit z Marsu, ktorý spadol do Maroka, môže obsahovať známky života

24.01.2023 o 17:00 - Veronika Salayová

Meteorit pochádzajúci z Marsu, ktorý pristál v Maroku, obsahuje podľa najnovších výskumov širokú škálu organických zlúčenín, ktoré by mohli pomôcť zistiť, či na Marse existoval život.

Meteorit z Marsu, ktorý spadol do Maroka, môže obsahovať známky života
Meteorit z Marsu. Foto: Space.com

Meteorit, pomenovaný Tissint po marockom meste, kde bol nájdený, je len jedným z piatich marťanských meteoritov, ktoré boli pozorované pri páde na Zem. Skala vznikla pred stovkami miliónov rokov na Červenej planéte a pravdepodobne bola vymrštená do vesmíru výbušnou a násilnou udalosťou predtým, ako spadla na povrch našej planéty.

Marťanský meteorit, ktorý pred 11 rokmi havaroval v Maroku, obsahuje obrovskú rozmanitosť organických zlúčenín, ktoré by mohli pomôcť výskumníkom zistiť, či na Marse mohol existovať život.

Organické zlúčeniny sú veľké molekuly, ktoré obsahujú prevažne uhlík, vodík, kyslík, dusík a síru. Hoci sú spojené s biologickým životom a procesmi, organické zlúčeniny môžu byť vytvorené aj nebiologickými procesmi. 

Vedci to nazývajú „abiotická organická chémia“ a znamená to, že nájdenie organických zlúčenín nemusí nevyhnutne znamenať existenciu života.

Vedci objavili mnoho organických zlúčením 

Vedecký tím veľmi podrobne preskúmal tento vesmírny objekt a vytvoril najkomplexnejší katalóg organických zlúčenín, ktoré sa v marťanskom meteorite našli. V tomto procese vedci objavili spojenie medzi rozmanitosťou organických molekúl a ich typom so špecifickou mineralógiou meteoritu, informuje Science Advances.

Tento objav odhalil detaily procesov, ktoré prebiehali pod plášťom a kôrou Červenej planéty, a ako sa tieto procesy časom menili.

Vedci tiež našli množstvo organohorečnatých zlúčenín, ktoré neboli nikdy predtým pozorované vo vzorkách z Marsu. Tieto zlúčeniny by mohli objasniť geochémiu, ktorá formovala jadro Marsu. 

Tím dúfa, že v budúcnosti preskúma prichádzajúce vzorky z Marsu, napríklad pomocou Mars Sample Return, spoločnej misie navrhnutej NASA a Európskou vesmírnou agentúrou, na odhalenie nových geologických údajov z Marsu. Tieto informácie by mohli výrazne zlepšiť naše chápanie tvorby, stability a dynamiky organických zlúčenín v prostredí Marsu.