Sopka Popocatépetl v Mexiku vykazuje zvýšenú aktivitu. Vyvierajú z nej husté oblaky prachu, ktoré bránia leteckej doprave v regióne. Geologické služby monitorujú stav sopky a varujú obyvateľov, aby sa zdržiavali mimo oblasti ohrozenej erupciou.
Popocatépetl je jednou z najaktívnejších sopiek Mexika. Koncom apríla sa však aktivita tohto vulkánu v oblasti výrazne zintenzívnila.
Pravidelne sa tu vyskytujú menšie erupcie, emisie sopečného popola aj seizmické otrasy. Na snímke, ktorú v stredu urobil satelit Copernicus Sentinel-2, je vidieť rozsiahly oblak emisií sopky a horúce miesta v jej kráteri.
V dôsledku zvýšenej sopečnej aktivity Národné centrum pre prevenciu katastrof (CENAPRED) a Mexická národná autonómna univerzita (UNAM) vydali žlté varovanie a odporučili obyvateľom, aby sa nepribližovali k sopke.
Sopečný popol šíriaci sa vzduchom spôsobili v piatok niekoľkohodinové uzavretie medzinárodného letiska v meste Puebla.
Popocatépetl, skrátene aj El Popo, je aktívna sopka a zároveň druhý najvyšší vrch Mexika. Týči sa do výšky 5 426 m n. m. a jej vrchol je pokrytý ľadom.
V minulosti bolo zaznamenaných mnoho erupcií tejto sopky. V rokoch 1994 a 2000 museli byť blízke mestečká evakuované v dôsledku obrovského mraku sopečného prachu, ktorý sa rozšíril do vzdialenosti až 25 km od sopky.
V Mexiku sa nachádza najmenej 46 aktívnych sopiek, z ktorých 6 je vystavených vysokému riziku erupcie. CENAPRED monitoruje ich činnosť, aby v prípade rizika erupcie mohli okamžite zaviesť bezpečnostné postupy.