Mikroplasty boli nájdené v oceánoch, vo vzduchu, v potravinách, vo vode, v celom rade telesných tkanív, vrátane srdca, pečene, obličiek, a dokonca aj semenníkov. Ako veľmi nám škodia?
Plasty sú umelé materiály – mnohé z nich pochádzajú z ropy alebo iných ropných produktov. Pôsobením tepla a poveternostných vplyvov sa môžu rozpadať na menšie častice.
Vedci sa stále viac zaujímajú o mikroplasty, ktoré môžu byť dokonca malé ako zlomok ľudského vlasu. O takýchto hovoríme ako o nanoplastoch.
Tieto miniatúrne plasty boli zistené vo vzduchu, vode a pôde, v mlieku a napríklad aj v balenej pitnej vode. Boli nájdené aj v rôznych potravinách, vrátane soli, cukru, medu, ryže a morských plodov.
Mnoho vedcov vedie debaty o tom, koľko ich ľudia vdychujú a prehĺtajú, a môže to závisieť od toho, čo jedia a pijú a kde žijú.
Niektorí austrálski vedci v mene Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) v roku 2019 vypočítali, že mnoho ľudí každý týždeň skonzumuje do 5 gramov plastov z bežných potravín a nápojov, čo zodpovedá jednej kreditnej karte.
Správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2022 dospela k záveru, že na základe dostupných dôkazov neexistuje jednoznačné riziko pre ľudské zdravie. Neexistuje ani zrejmý signál o rozsiahlom vplyve na verejné zdravie, aspoň pokiaľ ide o úmrtnosť.
Je logické, že mikroplasty sú škodlivé, pretože obsahujú toxické chemické látky. Dostupné informácie naznačujú, že plasty môžu vyvolávať zápaly a spôsobovať ďalšie problematické zmeny v tele, ktoré môžu napríklad zvyšovať riziko infarktu a mŕtvice.
Nedávna štúdia v časopise New England Journal of Medicine naznačila, ale nepreukázala, že pacienti s preukázanými plastmi v tepnách sú vystavení väčšiemu riziku úmrtia na infarkt a mŕtvicu.
Podľa vedcov existujú spôsoby, ako znížiť potenciálnu expozíciu mikroplastom: než vojdete do domu, vyzujte si topánky, aby ste zabránili roznášaniu prachu s obsahom plastov po byte alebo dome. Jedzte potraviny – najmä čerstvé ovocie a zeleninu – ktoré si pripravujete doma.
Ďalším tipom je neohrievať jedlo v mikrovlnnej rúre v plastových nádobách. Namiesto jednorazových plastových fliaš na vodu si radšej vyberajte opakovane použiteľné nerezové alebo sklenené fľaše.