Milióny záhadných tvorov vyplavilo more na pláže od Oregonu po Kaliforniu. V najbližších rokoch ich ale môže stále viac pribúdať práve kvôli teplejším vodám v oceáne počas zimy.
Kilometre skalnatých pláží od Oregonu po Kaliforniu majú novú pokrývku v podobe modrých tvorov podobných mimozemšťanom. Sú to Velella velella, malé kolónie organizmov s plutvou v štýle sombrera, ktorá vyčnieva z vrchu a chápadlami visiacimi nadol.
Túto jar boli na západnom pobreží USA spozorované milióny týchto zvláštnych tajuplných tvorov, na veľké prekvapenie a potešenie mnohých návštevníkov pláže, ktorí s radosťou zverejnili zábery na sociálnych sieťach.
Niektorí tento jav nazývajú „modrý príliv“ a deje sa väčšinou každý rok, ale nie vždy v rovnakej intenzite. Tento rok je ich naozaj hojne.
Aj keď vyzerajú ako jeden organizmus, velella, tiež známa ako veterní námorníci, sú v skutočnosti kolónie tvorov z triedy nazývanej hydrozoa, ktoré využívajú vietor na svoj presun.
Väčšinu svojho života strávia v otvorenom oceáne a prehľadávajú vodný stĺpec pod sebou chápadlami, ktoré hľadajú rybie larvy alebo zooplanktón, no pre človeka sú neškodné. Jedna časť kolónie je zodpovedná za potravu, druhá za reprodukciu.
Existuje niekoľko teórií o tom, ako tieto organizmy získali svoju žiarivú modrú farbu. Život na rozhraní vzduchu a oceánu im neponúka veľa miest, kde by sa mohli ukryť pred predátormi, akým je napríklad obrovská mola mola (po anglicky ocean sunfish, česky měsíčník svítiví), ktorá velellu vysáva ako cukrík.
Ich farba im teda môže pomôcť zamaskovať sa splynutím s vlnami. Ďalšou teóriou je, že modrá farba ich chráni pred ostrými UV lúčmi. Majú teda akýsi vstavaný opaľovací krém.
Zvyčajne cestujú od pobrežia Kalifornie do Strednej Ameriky, potom sa dostanú cez Havaj do Japonska a znova sa vrátia, doslova šmýkajúc sa po vodnej hladine ako surferi.
Tieto záhadné stvorenia počas tejto cesty prechádzajú cyklami rozmachu populácie a jej znižovania. Keď je pre nich vo vodnom stĺpci veľa potravy, ich populácia doslova exploduje a spoločne sa vyplavia na breh, čo sa často stáva na jar a niekedy aj na jeseň.
Ich štúdium je však veľmi komplikované a vedcom sa zatiaľ nepodarilo vytvoriť podmienky, aby im poskytli umelé životné prostredie. To, prečo ich niekedy more vyplaví toľko a inokedy takmer nič je zatiaľ len čisto hypotetické.
Všimli si, že teplejšie a miernejšie zimy spôsobia, že sa na plážach v jari vyroja doslova milióny týchto organizmov. Podľa vedcov to môže byť spôsobené tým, že chladnejšie a búrlivejšie zimy tieto kolónie doslova roztrhajú v rozbúrených vlnách a tak sa ich cesta naprieč americkým a ázijským pobrežím skončí predčasne.