Na najvyššej hore sveta začalo veľké upratovanie. Znesú z nej mŕtve telá i tony odpadu

Na najvyššej hore sveta začalo veľké upratovanie. Znesú z nej mŕtve telá i tony odpadu
Dominik Cenkner

Na najvyššej hore sveta, Mount Evereste, sa nachádzajú tony odpadkov. Problémom sú aj telá mŕtvych horolezcov. Nepálska vláda preto nariadila veľké upratovanie.

Romantické predstavy o nebezpečnom, náročnom, ale po všetkých stránkach uspokojujúcom dobývaní najvyššej hory sveta berú za svoje zakaždým, keď sa niekde objavia aktuálne fotografie toho, ako to na Mount Evereste vlastne vyzerá. Horolezci čakajú v dlhých radoch na to, aby dobyli vrchol hory, všade sa povaľuje more odpadkov, a čo je vôbec najhoršie, kvôli zlým podmienkam zostávajú na mieste ležať telá tých, ktorých život pri snahe pozrieť sa na svet z výšky necelých 9 kilometrov bohužiaľ vyhasol.

Nepálska armáda sa preto už od roku 2019 snaží celkovo neutešený stav zlepšiť a vo svojom úsilí bude pokračovať aj naďalej. Ako informuje CNN, od roku 2019 sa nepálskej armáde v rámci akcie nazvanej Mountain Cleanup – čiže upratovanie hory – podarilo zhromaždiť a zniesť 110 ton odpadu.

 

Veľké upratovanie pokračuje aj tento rok

V roku 2024 to bude podľa plánu približne 10 ton a predovšetkým päť mŕtvych tiel horolezcov. Ostatne, len v roku 2023 zahynulo pri snahe dobyť Everest 12 ľudí, s tým, že o ďalších piatich zatiaľ nemajú úrady ani pozostalí žiadne informácie. Je však vzhľadom na okolnosti a podmienky na mieste predpokladať, že ani oni sa splnenia svojho sna už nikdy nedočkajú.

Armádny tím povedie major Aditya Karki, ktorý sa spolu so svojimi 11 kolegami vydá do základného tábora Everestu už 14. apríla. Spoločne s nimi vyrazí na cestu 18 Šerpov, ktorí budú zaisťovať všetko potrebné pri znášaní odpadkov i mŕtvych tiel do hlavného mesta Nepálu, Káthmandú.

Práve cez Nepál totiž v súčasnosti prúdi najviac výprav. Podčiarkuje to aj 478 povolení na výstup na horu vystavených v roku 2023.

Štvrť kilogramov exkrementov každý deň

Hoci by sa číslo kvót zdalo bez kontextu pomerne nízke, v skutočnosti je nutné započítať aj spomínaných sprievodcov, ktorých obstarávajú Šerpovia, a hlavne ďalších členov výprav, ako je pomocný personál alebo jednoducho väčšie množstvo horolezcov, ktorí využívajú jediné povolenie. Číslo sa tak mnohokrát násobí, a to je problém už iba z pohľadu výkalov.

„Každý človek vyprodukuje 250 gramov exkrementov denne a kvôli výstupu na vrchol strávi vo vyšších táboroch dva týždne,“ uviedol pre CNN prvý viceprezident asociácie Everest Summiteers, Diwas Pokhrel.

Z toho dôvodu preto bude horolezecká sezóna 2024 prvá, v ktorej budú musieť všetci horolezci používať vládou distribuované vrecká na výkaly. Všetci, ktorí sa v tomto roku na horu vydajú, potom budú musieť tiež znášať odpadky z vyšších táborov a hlavne využívať sledovacie čipy, ktoré by mali pomôcť pri pátracích či záchranných akciách.

 

Ide zrejme o jediný spôsob, ako situáciu v okolí hory kontrolovať a zamedziť ďalšiemu znečisťovaniu. Prípadne sa pokúsiť zmierniť následky nečakaných situácií týkajúcich sa jednotlivých horolezcov.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
7 °C / -8 °C
Miloš
Zajtra
Polooblačno
8 °C / -6 °C
Timotej
Sobota
Polooblačno
9 °C / -5 °C
Gejza
Nedeľa
Polooblačno
14 °C / 1 °C
Tamara
Pondelok
Oblačno
11 °C / 0 °C
Bohuš
Utorok
Polooblačno
13 °C / 1 °C
Alfonz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd