Na Slnku prebehla ďalšia erupcia a mieri k nám koronálna hmota, ktorá dnes vyvolá geomagnetickú búrku. Tá bude natoľko silná, že ju bude vidno aj mimo polárnych oblastí. Uvidíme ju zo Slovenska?
Centrum pre predpovede vesmírneho počasia NOAA vydalo na dnes, 3. augusta, varovanie pred geomagnetickou búrkou, pretože sa očakáva, že vývrh koronálnej hmoty zasiahne magnetické pole Zeme.
CME, vyvrhnutá do vesmíru slnečnou erupciou triedy M8, teda išlo o stredne veľkú erupciu, by mohla vyvolať takú geomagnetickú búrku, ktorá spôsobí polárnu žiaru aj južnejšie ako len v polárnych oblastiach.
Táto geomagnetickú búrka bude triedy G2 a najväčšiu šancu na sledovanie polárnej žiary budú mať obyvatelia severných oblastí USA a časť Kanady. Z Európy mimo polárny kruh bude viditeľná len veľmi nepravdepodobne.
Na Slovensku si tak znova na túto netradičnú udalosť budeme musieť ešte chvíľu počkať. Naposledy ju bolo vidieť najbližšie k nášmu územiu len pred niekoľkými dňami a to zo severných oblastí Poľska, takto vyzerala.
Geomagnetická búrka je dočasné narušenie magnetického poľa Zeme spôsobené interakciou so slnečným vetrom a najmä s výronmi koronálnej hmoty (CME). Keď plazma a slnečné magnetické pole interagujú so zemskou magnetosférou, môžu spôsobiť rýchle a intenzívne zmeny v geomagnetickom poli. Tieto udalosti môžu trvať niekoľko hodín až niekoľko dní a ovplyvniť rádiovú komunikáciu, navigačné systémy GPS, elektrické siete a spôsobiť polárne polárne žiary viditeľné v nižších zemepisných šírkach ako zvyčajne.
Polárna žiara je prírodný jav charakterizovaný jasnými pásmi rôznych farieb, ktoré sa objavujú na nočnej oblohe, najmä v polárnych oblastiach. Tento jav je spôsobený interakciou medzi nabitými časticami zo slnečného vetra a zemskej atmosféry. Keď tieto častice, poháňané magnetickým poľom Zeme, zasiahnu atómy a molekuly v hornej atmosfére, uvoľnia energiu vo forme svetla. Polárna žiara sa prejavuje prevažne v zelených odtieňoch, ale môže zahŕňať aj červenú, žltú, modrú a fialovú v závislosti od atmosférických plynov.