Gigantický blesk, ktorý udrel na Slnku, by dosiahol z Mesiaca na Zem. Mal dĺžku 500 000 kilometrov.
Najdlhšie blesky, ktoré môžeme na Zemi pozorovať, môžu byť dlhé niekoľko kilometrov. Počas takej letnej búrky to býva teda úžasné nebeské divadlo. Avšak blesk na Slnku schová tie "zemské" do vrecka.
Na mnohých miestach našej slnečnej sústavy, aj v celom vesmíre, môžu tieto búrky byť oveľa dramatickejšie.
Observatórium v NASA sa zaoberala slnečnou búrkou z polovice januára tohto roku. Zaznamenala blesk z plazmy, ktorý mal dĺžku 500 000 kilometrov. To je o 100 000 kilometrov viac ako je vzdialenosť Zeme a Mesiaca. Tento výboj by dokonca 11-krát obišiel Zem.
Táto búrka bola výsledkom 11-ročného slnečného cyklu, kedy sa pravidelne zvyšuje a zmenšuje slnečná aktivita. To zahŕňa okrem slenčných búrok aj rôzne erupcie a iné výboje.
Čo sa týka takýchto slnečných bleskov, tie vznikajú z rôznych príčin. Vzniknúť môžu napríklad pri skrížení magnetických siločiar, ktoré vystupujú so slnečných škvŕn.
Ďalšou príčinou môže byť aj výboj plazmy na Slnku. Práve takto vznikol pozorovaný blesk. Na pohľad ide o veľmi zaujímavý a veľkolepý jav, z pohľadu Slnečnej atmosféry to však nie je nič nezvyčajné.
Búrka nespôsobila ani výrazný výboj koronárnej hmoty a teda ako rýchlo sa blesk objavil, tak rýchlo bez stopy zmizol.
Napriek tomu sa však spojili dve škvrny AR 3192 a AR 3190, ktoré je teraz možné vidieť voľným okom, samozrejme, s potrebným vybavením.