Extrémne vysoké teploty počas tohto leta nadpriemerne zohriali Severné a Baltské more. Následky môžu byť nepredstaviteľné.
Mimoriadne teplé leto tento rok nadpriemerne zohrialo okrem iných aj Severné a Baltské more. V oboch z nich boli povrchové teploty v lete 2022 o 1 až 1,5 stupňa nad dlhodobým priemerom.
Služba Európskej Únie pre zmenu klímy, Copernicus, v septembri informovala, že letné mesiace, teda jún. jún a august, boli v Európe najteplejšie od začiatku histórie zaznamenávania.
„Klimatické zmeny vedú k prebytku energie, z ktorej viac ako 90 % sa ukladá v moriach ako teplo," uviedola Federálna námorná a hydrografická agentúra (BSH). Mení sa tým napríklad výskyt aj rozšírenie rôznych druhov rýb.
No a moria majú aj veľký vplyv na počasie. To, čo sa deje v severnom Atlantiku, bude mať dôsledok pre zimu u nás, v strednej Európe.
Podľa BSH boli povrchové teploty v Severnom mori v lete 2022 celkovo nad dlhodobým priemerom - najmä v juhozápadnej časti, kde bolo o viac ako 1 °C teplejšie.
„V júni bola na meracej stanici BSH 'Lightship Deutsche Bight' zaregistrovaná morská vlna horúčav, počas ktorej boli teploty v hĺbke vody tri metre až 2 °C nad dlhodobým priemerom. Trvala celkovo osem dni."
V Baltskom mori boli povrchové teploty v lete na veľkej ploche aj 1,5 °C nad dlhodobým priemerom, v oblastiach pri pobreží bola odchýlka 1 °C.
Zaznamenali tam až dve vlny horúčav. Prvá bola v júni a júli a trvali 10 dní a druhá o dosť neskôr v auguste a septembri a trvala dokonca dlhšie, až 19 dní.