Najväčší plávajúci ľadovec na svete, je uväznený za Taylorovým stĺpcom. Je to jav, ktorý sa vyskytuje len vo veľmi špecifických podmienkach. Pre tento ľadovec to ale môže priniesť veľmi dobré správy.
Ľadovec A23a sa oddelil od ľadového šelfu Filchner-Ronne v roku 1986, ale dlho zostal ukotvený na plytčine pri pobreží Antarktídy. Až v roku 2020 začal blok s rozlohou približne 3 900 štvorcových kilometrov svoju cestu vodami Antarktického oceánu.
Všetko teraz nasvedčuje tomu, že sa jeho dobrodružná výprava vodami okolo Antarktídy nateraz skončila. Môže mu to však priniesť aj výhody.
Ako informovala BBC, A23a je už niekoľko mesiacov na mŕtvom bode. Gigantická masa ľadu, ktorá sa už nejaký čas pohybovala spolu s rýchlym antarktickým cirkumpolárnym prúdom, zrazu uviazla v oblasti súostrovia Južné Orkneje. Pevná látka sa pomaly otáča proti smeru hodinových ručičiek.
Čo spôsobilo nezvyčajnú zastávku A23a? Podľa výskumníkov je to výsledok javu nazývaného Taylorov stĺp. Vyskytuje sa v tekutinách, ktoré rotujú – napríklad v oceáne, ktorý je ovplyvnený Coriolisovou silou.
Čo sa teda deje? Ak je tekutina narušená pevným predmetom, ako je napríklad vydutina na morskom dne, za správnych podmienok sa vytvorí vír. Objekty, ktoré vstupujú do rozsahu Taylorovho stĺpca, ho nemôžu samé opustiť.
„Oceán je plný prekvapení,“ vysvetlil Mike Meredith z British Antarctic Survey. „Taylorove stĺpy sa môžu vytvárať aj vo vzduchu, potom ich možno vidieť pri pohybe mrakov nad horami. Môžu mať priemer len niekoľko centimetrov alebo môžu byť obrovské, ako tu, keď bol veľký blok ľadu zachytený v strede jedného takého stĺpca,“ dodal.
Môže sa nám to zdať ako zlé znamenie, avšak toto uväznenie A23a v Taylorovom stĺpe môže byť šťastnou náhodou. Týmto spôsobom zostane obrovský blok ľadu v chladných vodách blízko polárneho kruhu, namiesto toho, aby sa unášal ďalej smerom k rovníku. Tým sa oneskorí proces jeho rozpadu a topenia.
„Ľadovce považujeme za prechodné javy, ktoré sa odlamujú a roztápajú. Ale to nie je prípad A23a, ľadovca, ktorý jednoducho odmieta zomrieť,“ povedal pre BBC polárny expert Mark Brandon z britskej Open University.