Nedeľné popoludnie prináša na Slovensko búrky. Kde sa vyskytujú?

17.09.2023 o 15:31 - Dominik Cenkner

Na našom území zažívame už niekoľko dní stabilné, slnečné a teplé počasie. Od dnes sa začína počasie kaziť dôkazom čoho sú aj búrky, ktoré popoludní zaznamenávame.

Nedeľné popoludnie prináša na Slovensko búrky. Kde sa vyskytujú?
Ilustračné foto, zdroj: Michal Veleta

Za spomínané stabilné počasie môže tlaková výš, ktorá má svoj stred nad Ruskom a jej výbežok zasahuje až nad naše územie. Zároveň k nám po jej okraji prúdi od juhu veľmi teplý vzduch.

Tento teplý vzduch vyháňa teploty na veľmi vysoké hodnoty, ktoré na polovicu septembra nie sú bežné. Aktuálne teploty, ktoré zažívame sú zhruba o 6 °C vyššie ako je dlhodobý priemer.

Teplo je aj v priebehu dnešného dňa. V najteplejších regiónoch na juhu sa teploty dostávajú až k úrovni +29 °C. Napr. v Hurbanove po 15. hodine namerali +28,8 °C.

Vyskytujú sa aj búrky

Na východe Maďarska a na západe Rumunska sa v priebehu dnešného dňa začala vytvárať kopovitá oblačnosť. Z nej sa postupne formujú prehánky a početné búrky.

Toto pole búrok čiastočne zasiahne aj naše územie. Môžeme povedať, že už sa tak stalo. 

Búrky sa na našom území začali vytvárať medzi Košicami a Prešovom, a to krátko pred 15. hodinou. Podľa radarových informácií sú sprevádzané najmä zosilnením zrážok, pričom pri nich mohlo spadnúť aj viac ako 10 mm zrážok.

Čo sa bleskov týka, detekcie ich na našom území doposiaľ zaznamenali 25. To nie je veľký počet, ale na to, že sa blížime k záveru druhej septembrovej dekády, je to prinajmenšom zaujímavé. 

Na záver len dodáme, že polohu búrok a zrážok môžete sledovať aj LIVE. K dispozícii je vám náš iRadar.

Reklama MediaAd