Už o niekoľko dní nastane vrchol najznámejšieho meteorického roja v roku, ktorý môžeme pozorovať práve v auguste. Počet Perzeíd ale klesá a budeme ich môcť vidieť o niečo menej, ako minulý rok.
Teplá letná noc v prírode mimo svetiel miest je ideálne na kempovanie a popritom sledovanie nočnej oblohy. Perzeidy patria medzi najznámejšie meteorické roje, hoci početnosť meteorov vôbec nie je najvyššia oproti ostatným rojom počas roka. Obľúbené sú skôr kvôli tomu, že na ich pozorovanie netreba nič špeciálne, dokonca počas niektorých nocí ani veľmi teplé oblečenie.
Ak ich pozorujete už dlhšie, tak ste si možno všimli, že ich početnosť o niečo klesá. To má hneď niekoľko dôvodov.
Vrchol Perzeidov je pravidelne uprostred augusta, tento rok to bude 12. augusta. Podľa oficiálnych informácií môžeme vidieť padať až 100 meteorov za hodinu, avšak toto číslo nie je až tak presné.
Reálne môžeme vidieť tak 20 až 30 meteorov za hodinu. Prvým dôvodom je to, že súhvezdie Perzeus, od ktorého sú odvodené a zdanlivo z ktorého vychádzajú, sa nachádza na severovýchodnej oblohe a preto najviac meteorov uvidíme až tesne pred východom slnka. Počas noci tak veľa „hviezd spadne" za zenitom.
Druhý dôvod je, že prachová stopa kométy Swift-Tuttle, ktorá je za zodpovedná za toto nebeské divadlo, výrazne zoslabla. Naposledy preletela okolo Slnka v roku 1992 a vtedy bola aj frekvencia meteorov vyššia. Avšak pravdepodobne najvyššia v histórii bola v roku 1972.
Stále je však možné vidieť aspoň tých 30 meteorov za hodinu, hlavne tesne pred východom slnka. Ak vás to neodradí, pred pozorovaním si ale prečítajte predpoveď počasia, aby vám to zamračená obloha neprekazila. Ďalším faktorom je svit Mesiaca, avšak tentoraz pozorovaniu brániť až tak nebude, keďže bude v prvej štvrtine.
Perzeidy patria k tým najoblľúbenejším a určite každý z nás aspoň jednu „padajúcu hviezdu" počas leta videl. Ak sa chystáte na romantiku pod nočnou oblohou, nenechajte sa odradiť ani ich nižším počtom.