Niektoré oblasti španielskeho regiónu Valencia, ktoré pred takmer dvomi týždňami zasiahli prudké dažde a silné záplavy, v pondelok obnovili normálny režim fungovania a opätovne sa otvorilo aj 47 škôl, uviedla regionálna vláda na platforme X. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Podľa správy úradov, vydanej ešte v nedeľu večer, zahynulo pri záplavách už 222 osôb a 32 ľudí je stále nezvestných. Upratovacie a záchranné práce však pokračovali v 80 najviac zasiahnutých samosprávach v okolí regionálnej metropoly.
Zúčastňovalo sa na nich takmer 20 000 policajtov, vojakov a dobrovoľníkov. V mokradiach lagúny Albufera de Valencia záchranári stále pátrajú po obetiach za pomoci dronov a sonarov, informovala v pondelok štátna televízia RTVE.
Španielska národná meteorologická služba AEMET predpovedala na pondelok ďalšie prehánky v regióne Valencia. Od utorka sa čakávajú silnejšie zrážky v Katalánsku v okolí Barcelony a na Baleárskych ostrovoch v Stredozemnom mori.
Ľudia sa teda obávajú ďalších problémov. Aj preto sa tisíce ľudí v sobotu zhromaždili v centre Valencie, aby kritizovali kroky podniknuté počas októbrových záplav, ktoré si vyžiadali životy viac ako 200 ľudí. Demonštranti okrem iného požadujú odstúpenie Carlosa Mazóna, prezidenta autonómneho spoločenstva. Informovali sme vás o tom v tomto článku.
Demonštranti odsudzujú kroky podniknuté počas povodní, ku ktorým došlo v autonómnej oblasti Valencia, ako aj krízový manažment po opadnutí povodňových vôd. Demonštranti vyvesili transparenty vyzývajúce na spravodlivosť a zodpovednosť.
Niektorí sa podľa tlačovej agentúry AP stretli s políciou pred radnicou vo Valencii, kde sa začal pochod k sídlu regionálnej vlády. Polícia ich zahnala obuškami.
Protestovali pre absolútne zlyhanie povodňovej situácie
Požiadavky zahŕňali odstúpenie prezidenta Valencie Carlosa Mazóna, ktorého obyvatelia východného Španielska považujú za hlavného zodpovedného za zlé hospodárenie v kritickom čase. Jedným z obvinení, ktoré vznášajú proti Mazónovi je, že jeho administratíva nevyslala povodňové varovania dostatočne skoro. Niektorí ich mali prijať, keď už do ich domovov prúdila voda. Jedna z protestujúcich mala pri sebe plagát, na ktorom napísala: Upozornenie prišlo vtedy, keď som vyliezala na balkón.
Fenomén prezývaný „studená kvapka„ zasiahol Valenciu 29. októbra. Meteorologický úkaz sa zvyčajne vyskytuje v septembri a v októbri.
Súvisí s veľkým teplotným rozdielom medzi morom a vzduchom. Vzniká vtedy, keď sa nad teplé Stredomorie presúvajú prvé tlakové níže v Atlantiku so studeným vzduchom.