Počet obetí ničivého požiaru na Havaji klesol zo 115 na 97. Ako je to možné?

16.09.2023 o 14:14 - Dominik Cenkner

Havajské úrady znížili počet obetí smrtiaceho lesného požiaru na ostrove Maui na najmenej 97 ľudí. Pôvodné informácie pritom hovorili o najmenej 115 obetiach.

Počet obetí ničivého požiaru na Havaji klesol zo 115 na 97. Ako je to možné?
Požiar na havajskom ostrove Maui, zdroj: AFP

Úradníci predtým vyslovili odhady, že pri požiari zahynulo najmenej 115 ľudí, ale ďalšie testy ukázali, že majú viacero vzoriek DNA niektorých obetí. Počet nezvestných sa tiež znížil zo 41 na 31, uviedol náčelník polície Maui, John Pelletier. Ako dodal, doteraz identifikovali 74 obetí.

John Byrd, riaditeľ laboratória Agentúry pre zúčtovanie vojnových zajatcov a mŕtvych v obrane, počas tlačovej konferencie v piatok popoludní uviedol, že súčasný počet mŕtvych treba považovať za minimálny. Počet obetí sa podľa neho môže stále zvýšiť.

Určenie počtu obetí požiaru v Lahaine z 8. augusta bolo obzvlášť komplikované kvôli škodám spôsobeným požiarom a chaosu, keď sa ľudia snažili uniknúť. V niektorých prípadoch sa spolu s ľudskými pozostatkami neúmyselne našli aj pozostatky zvierat.

Najsmrteľnejší požiar v USA za posledných 100 rokov

Požiar v Lahaine je najsmrteľnejším požiarom v USA za viac ako sto rokov. Niektorí obyvatelia, ktorí sa ocitli v pekle, zahynuli vo svojich autách, zatiaľ čo iní skočili do oceánu alebo sa pokúšali utiecť do bezpečia. Oheň premenil veľkú časť historického mesta na popol.

„Keď vypukol požiar, ľudia spolu utekali, chúlili sa k sebe,“ povedal doktor Jeremy Stuelpnagel, lekár koronera okresu Maui. „V tých chvíľach sa navzájom držali. Niektorí z nich dokonca držali domáce zvieratá.“ Z tohto dôvodu prišli niektoré pozostatky zmiešané.

Byrd uviedol, že pôvodný počet úmrtí bol z viacerých dôvodov príliš vysoký, a dodal, že nižší počet je „normálnym a prirodzeným“ vývojom dlhodobého forenzného vyšetrovania. „Pozeráme sa na vrecia s telami, ktoré prichádzajú, robíme prvotný súpis a vyhodnocujeme, koľko ľudí je v nich zastúpených,“ povedal. „Keď urobíte prvý súčet všetkých, ktoré prišli, číslo býva príliš vysoké, pretože keď začnete robiť ďalšie analýzy a skúmania, uvedomíte si, že v skutočnosti máte dve vrecia, ktoré boli tej istej osoby, alebo máte dve vrecia, ktoré boli tých istých dvoch ľudí, ale neuvedomili ste si to.“

„Čísla začínajú príliš vysoko na strane márnice a nakoniec sa ustália, až v určitom bode to bude konečné presné číslo. Povedal by som, že tam ešte nie sme,“ povedal Byrd.

Na overenom zozname nezvestných sú len osoby, o ktorých polícia Maui podala správu, povedal Pelletier. Ak o niekom nebola podaná správa o nezvestnosti viac ako päť týždňov po požiari, potom táto osoba pravdepodobne nie je skutočne nezvestná, povedal náčelník.

Reklama MediaAd