Geológovia už dlho varujú pred hroziacim veľkým zemetrasením v Istanbule. Obrazy zničeného južného Turecka spôsobili, že nebezpečenstvo sa teraz berie naozaj vážne.
Silné zemetrasenie a následné dotrasy v turecko-sýrskom pohraničí zo 6. februára 2023 vyvolali v Turecku hrôzu a obrovskú vlnu solidarity. Odvtedy sa však mnohí občania mimo oblasti spustošenej katastrofou začali obávať o vlastnú bezpečnosť. Prakticky celá krajina je totiž seizmickou nebezpečnou zónou a zemetrasenie môže nastať kedykoľvek.
Nikde však nie je otázka pripravenosti na zemetrasenie naliehavejšia ako práve v Istanbule. Odborníci nepochybujú o tom, že turecká metropola s najmenej 16 miliónmi obyvateľov čelí veľkému zemetraseniu.
„Otázka nie je, či sa to stane, ale kedy,“ hovorí Marco Bohnhoff z GFZ German Research Center for Geosciences v Postupime. Geofyzik dlhodobo sleduje seizmologický vývoj v hlavnom meste.
Najväčšie mesto Turecka sa nachádza na takzvanom Severoanatolskom zlome, kde sa stretávajú anatolská a euroázijská kontinentálna doska. Pozdĺž tejto zlomovej línie, ktorá sa tiahne od východného Turecka po severné Egejské more, neustále narastá napätie, ktoré sa uvoľňuje pri sporadických otrasoch. V rozsiahlej oblasti Istanbulu sa však takéto „vypúšťanie energie" už dlho nevyskytlo.
V historickom priemere dochádzalo za posledné tri tisícročia k veľmi silnému zemetraseniu na Bospore každých 250 rokov. K poslednému došlo v roku 1766.
„Veľké zemetrasenie je oneskorené,“ hovorí Bohnhoff. Seizmické udalosti sa však nedajú presne predpovedať. Nemecký geofyzik hovorí, že existuje až 70% šanca, že v priebehu nasledujúcich troch desaťročí dôjde v Istanbule k zemetraseniu s magnitúdou väčšou ako 7. Môže to byť aj zajtra, ale aj o rok.
Nič z toho ale nie sú nové poznatky. Väčšina obyvateľov a úradov v Istanbule však toto nebezpečenstvo celkom úspešne potláča. Niektorí noví obyvatelia môžu mať spočiatku otázky o seizmickej bezpečnosti, ale na tie čoskoro zabudnú, keď sa začnú žiť bežný život. O to viac to platí v časoch ekonomickej a politickej neistoty. Aspoň donedávna to tak bolo.
Apokalyptické obrázky z nedávneho zemetrasenia na juhu krajiny spolu s mnohými odkazmi na zjavné nedostatky v národnej ochrane pred podobnými katastrofami, teraz poskytujú predzvesť toho, čo by sa mohlo v Istanbule v prípade veľkého zemetrasenia stať.
Metropola na Bospore je oveľa väčšia a oveľa hustejšie zastavaná ako ktorékoľvek iné mesto v Turecku a len od prelomu tisícročí sa počet obyvateľov takmer zdvojnásobil. Neoficiálne odhady populácie sa pohybujú až na úrovni 20 miliónov.
Podľa Istanbulského združenia stavebných inžinierov 1,6 milióna budov v meste nie je odolných voči zemetraseniu. Státisíce z nich by sa pri veľkom zemetrasení pravdepodobne zrútili. Počty obetí by pravdepodobne mnohonásobne prekročili čísla v južnom Turecku a Sýrii, kde doteraz napočítali viac ako 50 000 mŕtvych.