Pozor, hrozia požiare. Napomáha tomu sucho a vysoké teploty, ktoré sa očakávajú

Pozor, hrozia požiare. Napomáha tomu sucho a vysoké teploty, ktoré sa očakávajú
Dominik Cenkner

V uplynulých dňoch a týždňoch spadlo na území Slovenska či Česka málo zrážok. Suché počasie pretrváva, a hoci v utorok 15. apríla pršalo na väčšine Slovenska, išlo o slabé zrážky, ktoré nepriniesli podstatnú zmenu. V kombinácii s vetrom a vysokými teplotami, ktoré sa očakávajú, sa vytvárajú podmienky, ktoré výrazne zvyšujú riziko vzniku a šírenia požiarov.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) preto vydal výstrahu pred požiarmi, ktorá platí od stredy 16. apríla od 11:00 h do piatku 18. apríla do 00:00h . Výstraha sa týka väčšiny územia Čiech a západných častí Moravy.

Príčinou je dlhodobý zrážkový deficit, vietor s nárazmi až do 60 km/h a teploty, ktoré môžu dosiahnuť hodnoty okolo +25 °C. Mapa výstrah ČHMÚ znázorňuje žltou farbou oblasti s nízkym stupňom nebezpečenstva požiarov, čo pokrýva väčšinu Česka.

Výstraha pred požiarmi
Výstraha pred požiarmi, chmu.cz

Niektoré oblasti na juhu republiky ostávajú v bežnom stave. Východ krajiny je v lepšej situácii, keďže tu utorňajšie zrážky priniesli aspoň mierne zvlhčenie pôdy.

 
 

Región trápi sucho

Vážna je aj situácia so suchom. Na siedmich percentách územia Českej republiky panuje extrémne sucho, čo je najvyšší stupeň podľa klasifikácie Intersucho. Na ďalších desiatich percentách územia je výnimočné sucho a 21 % plochy krajiny zasahuje výrazné sucho. Najhoršie podmienky sú v kraji Vysočina, Zlínskom kraji, v oblasti Jeseníkov a v Pardubickom kraji.

ČHMÚ preto odporúča v nasledujúcich dňoch nezakladať oheň v prírode a najmä v lesoch, nevypaľovať trávu, neodhadzovať cigaretové ohorky na zem, nepoužívať prenosné variče a iné zdroje otvoreného ohňa. Zároveň upozorňuje na potrebu úsporného hospodárenia s vodou.

Požiare hrozia aj na Slovensku

Na Slovensku Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) uvádza vysoký stupeň požiarneho nebezpečenstva pre juh západného Slovenska. Index bude v tejto oblasti najvyšší vo štvrtok, kedy sa očakáva pokračovanie suchého a teplého počasia.

Index požiarneho nebezpečenstva v lesoch na 17. apríl 2025
Index požiarneho nebezpečenstva v lesoch na 17. apríl 2025, shmu.sk

Napriek utorňajším zrážkam ostáva pôda vo viacerých regiónoch suchá. Vegetácia tak nemá dostatočnú vlhkosť.

 

Problém predstavuje aj silný vietor, ktorý fúka najmä na západe Slovenska. Zlepšenie situácie sa očakáva až v stredu večer. Ak sa teda v nasledujúcich dňoch vyberiete do prírody, majte na pamäti hroziace nebezpečenstvo.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Vojtech
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Juraj
Piatok
Búrky
20 °C / 6 °C
Marek
Sobota
Skoro jasno
19 °C / 5 °C
Jaroslava
Nedeľa
Skoro jasno
17 °C / 4 °C
Jaroslav
Pondelok
Jasno
19 °C / 5 °C
Jarmila
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd