Nočnú oblohu nám ešte stále skrášľuje aj kométa 13P/Olbers. Aktuálne však má namierené preč od Zeme a vráti sa k nám až o 70 rokov. Ak ste tak ešte nespravili, je najvyšší čas - rozlúčte sa s ňou.
Kométa 13P/Olbers sa v súčasnosti vzďaľuje od Zeme, ale stále je viditeľná na večernej oblohe na oboch pologuliach. V nasledujúcich dňoch a týždňoch máte poslednú možnosť vidieť ju „naživo“.
Po tomto lete sa kométa opäť priblíži k Zemi až v roku 2094. Čím je kométa zaujímavá, ako ju pozorovať a kde ju vôbec na nočnej oblohe hľadať, si prezradíme v ďalšej časti textu.
Kométa 13P/Olbers, známa tiež ako Olbersova kométa, je fascinujúcim objektom, ktorý sa vracia do vnútorného slnečného systému približne každých 70 rokov. Objavil ju nemecký lekár a astronóm Heinrich Wilhelm Olbers 6. marca 1815. Odvtedy bola kométa pozorovaná počas niekoľkých návratov, pričom posledný zaznamenaný bol v roku 1956 československým astronómom Antonínom Mrkosom.
V roku 2024 sa kométa 13P/Olbers opäť objavila na nočnej oblohe a poskytla jedinečnú príležitosť pre astronómov aj amatérskych pozorovateľov. Kométa nie je mimoriadne jasná, preto nie je viditeľná voľným okom, ale môže byť pozorovaná pomocou malého ďalekohľadu alebo triéderu. Na jej pozorovanie je najlepšie vybrať si miesto mimo mestského svetelného smogu, aby bolo možné pozorovať ju v jej plnej kráse.
Olbersova kométa je známa aj vďaka Olbersovmu paradoxu, ktorý poukazuje na rozpor medzi pozorovanou tmavosťou vesmíru a predpokladom, že vesmír plný hviezd by mal byť statický a jasný. Tento paradox je jedným z dôkazov dynamického vesmíru. Kométa 13P/Olbers sa nachádza na ceste k Slnku a jej maximálna jasnosť bola predpovedaná na koniec júna 2024. V tomto období sa kométa nachádzala nízko nad severozápadným obzorom a bola viditeľná najlepšie na konci mesiaca jún, keď sa dostala najbližšie k Slnku.
Pri svojom objave v roku 1815 dosiahla jasnosť asi 5 mag a mala krátky ohon. V roku 1887 bola kométa náhodne pozorovaná s jasnosťou len 9 mag a v roku 1956 dosiahla jasnosť približne 6,5 mag. Tieto pozorovania naznačujú, že kométa nie je výrazne jasná, ale stále poskytuje vzácnu príležitosť na pozorovanie. Kométa 13P/Olbers je súčasťou rodiny komet Halleyovej rodiny, ktoré majú oběžnú dobu medzi 20 a 200 rokmi a sú viditeľné z pohľadu života človeka len zriedka.
Kométa 13P/Olbers má teraz magnitúdu približne 7,5 a každým dňom slabne. Na oboch pologuliach je viditeľná výkonným ďalekohľadom alebo teleskopom pod tmavou oblohou, pričom najlepší výhľad je na severnej pologuli.
Aktuálne sa kométa nachádza v súhvezdí Ursa Major a je viditeľná na západnom obzore približne 2 hodiny po západe Slnka. Upozorňujeme, že presná poloha kométy a pozorovacie okno veľmi závisí od vašej polohy. K dispozícii je však viacero aplikácií, ktoré vám ju pomôžu nájsť.
Príležitosť zachytiť zaujímavú kométu si nenechal ujsť ani známy astrofotograf, pán Ján Gajdosť z Belej nad Cirochou. Ďalší nádherný záber, zachytávajúci práve kométu 13P/Olbers, zhotovil zo svojej záhrady 31. júla tohto roka.
O jeho záberoch sme pritom na našom webe informovali už neraz. Len minulý rok sa mu podarilo zachytiť polárnu žiaru, romantiku vo vesmíre, či hmlovinu, ktorá pripomína známu hernú postavičku. V marci 2024 sme zas písali o jeho zábere, na ktorom sa v plnej kráse predviedla Abell 31, jedna z najstarších planetárnych hmlovín.
Začiatkom apríla zachytil aj kométu 12P/Pons-Brook. Jej pozorovanie vtedy ovplyvnil výskyt saharského prachu v ovzduší nad Slovenskom. Kométa tak dostala ako keby závoj. Rovnako v apríli tohto roka zachytil Bodeho hmlovinu či galaxiu, ktorá sa označuje ako Cigara. Tieto zábery nájdete v tomto článku. Naposledy sme písali o jeho vydarenej fotografii začiatkom júla, vtedy zachytil vzácnu Labutiu hmlovinu.