Silné krupobitie poškodilo úrodu viniča. Víno bude teraz výrazne drahšie

19.09.2023 o 19:45 - Zuzana Macháčová

Španielsko zasiahlo silné krupobitie. Ľadových krúp bolo toľko, že v uliciach sa objavili ľadové záveje, akoby napadol sneh. Toto krupobitie však výrazne poškodilo aj úrodu viniča. 

Silné krupobitie poškodilo úrodu viniča. Víno bude teraz výrazne drahšie
Zdroj: Enex

V nedeľu sa obcou Villatoya prehnala ničivá búrka, počas ktorej padali veľké krúpy. Na uliciach sa po krupobití objavili doslova ľadové záveje.

Veľké škody

Prudká búrka s krupobitím spôsobila v obci veľké škody. „Krúpy mali veľkosť tenisových loptičiek. Materiálne škody sú obrovské, ľadové gule poškodili strechy domov a rozbili sklá na autách. Oprava materiálnych škôd bude nejaký čas trvať," povedala starostka María Llanos Sánchez v rozhovore pre miestne médiá.

Krupobitie v obci Villatoya, zdroj: ENEX
Krupobitie v obci Villatoya, zdroj: ENEX

Veľmi intenzívna búrka spolu s krupobitím bola aj pri Valencii. V meste Pobla de Vallbona bolo krupobitie také silné, že voda v jednom z bazénov akoby bublala. 

Krúpy zničili úrodu

Ako povedal jeden z obyvateľov pre agentúru Reuters, nebezpečná búrka trvala asi pol hodiny. V meste Requena, preslávenom mimoriadnymi vinicami, zničilo krupobitie množstvo úrody.

Intenzívne krupobitie spôsobilo značné straty na úrode viniča," uviedla radnica v Requena. Znamená to, že tento rok sa v regióne vyrobí menej vína a víno bude aj drahšie.

Okrem toho krupobitie zdevastovalo olivovníky a mandľové stromy, ako aj úrodu zeleniny. Miestne médiá informovali, že krúpy mali veľkosť vlašských orechov.

Reklama MediaAd