Za posledné dva týždne došlo už k trom slnečným búrkam najvyššej triedy X. Posledné žiarenie z erupcie ionizovalo hornú časť zemskej atmosféry, čo spôsobilo výpadok krátkovlnného rádia v celom južnom Pacifiku.
V noci z utorka na stredu došlo k tretej erupcii najvyššej triedy X za posledné dva týždne, informuje SpaceWeather. Každá z erupcií pochádza z inej slnečnej škvrny. Nejde teda len o jednu aktívnu oblasť, ale prakticky o celé Slnko, ktoré sa blíži k svojmu maximu.
Slnečná erupcia triedy X začala okolo polnoci z utorka na stredu a trvala približne 15 minút. Následne bolo zistených päť ďalších erupcií rôznej intenzity, ktoré trvali do stredy rána do 6.00 hod.
Žiarenie z erupcie ionizovalo hornú časť zemskej atmosféry, čo spôsobilo výpadok krátkovlnného rádia v južnom Pacifiku. Námorníci a rádioamatéri si tak mohli všimnúť slabnutie až úplné výpadky pri frekvenciách pod ~30 MHz.
Súčasný nárast slnečnej aktivity je najsilnejší od roku 2017, čo svedčí o približovaní sa maxima aktivity Slnka, ktorého vrchol sa očakáva v najbližších dvoch až troch rokoch. Pre nás to znamená, že slnečných búrok bude pribúdať a môžu byť aj intenzívnejšie.
Stredne silné a silné geomagnetické búrky môžu narušiť správne fungovanie satelitných technológií, rádiové spojenia či narušiť fungovanie elektrických sietí.
Ak výrony koronálnej hmoty dosiahnu Zem, hovoríme o geomagnetickej alebo slnečnej búrke, ktorú vedci klasifikujú na základe ich röntgenovej vlnovej dĺžky do tried A, B, C, M a X, od najmenej po najintenzívnejšie. Za najintenzívnejšiu sa považuje práve trieda X.