Slnko vypustilo silný X-záblesk, čo spôsobilo rozsiahle výpadky na Zemi

12.01.2023 o 17:30 - Veronika Salayová

Za posledné dva týždne došlo už k trom slnečným búrkam najvyššej triedy X. Posledné žiarenie z erupcie ionizovalo hornú časť zemskej atmosféry, čo spôsobilo výpadok krátkovlnného rádia v celom južnom Pacifiku.  

Slnko vypustilo silný X-záblesk, čo spôsobilo rozsiahle výpadky na Zemi
Výpadok rádiového signálu v dôsledku geomagnetickej búrky. Zdroj: SpaceWeather

V noci z utorka na stredu došlo k tretej erupcii najvyššej triedy X za posledné dva týždne, informuje SpaceWeather. Každá z erupcií pochádza z inej slnečnej škvrny. Nejde teda len o jednu aktívnu oblasť, ale prakticky o celé Slnko, ktoré sa blíži k svojmu maximu. 

Slnečná erupcia triedy X začala okolo polnoci z utorka na stredu a trvala približne 15 minút. Následne bolo zistených päť ďalších erupcií rôznej intenzity, ktoré trvali do stredy rána do 6.00 hod. 

Žiarenie z erupcie ionizovalo hornú časť zemskej atmosféry, čo spôsobilo výpadok krátkovlnného rádia v južnom Pacifiku. Námorníci a rádioamatéri si tak mohli všimnúť slabnutie až úplné výpadky pri frekvenciách pod ~30 MHz.

Slnko sa blíži k svojmu maximu

Súčasný nárast slnečnej aktivity je najsilnejší od roku 2017, čo svedčí o približovaní sa maxima aktivity Slnka, ktorého vrchol sa očakáva v najbližších dvoch až troch rokoch. Pre nás to znamená, že slnečných búrok bude pribúdať a môžu byť aj intenzívnejšie. 

Stredne silné a silné geomagnetické búrky môžu narušiť správne fungovanie satelitných technológií, rádiové spojenia či narušiť fungovanie elektrických sietí. 

Ak výrony koronálnej hmoty dosiahnu Zem, hovoríme o geomagnetickej alebo slnečnej búrke, ktorú vedci klasifikujú na základe ich röntgenovej vlnovej dĺžky do tried A, B, C, M a X, od najmenej po najintenzívnejšie. Za najintenzívnejšiu sa považuje práve trieda X.