Súkromné lety superbohatých zvyšujú emisie. Globálne otepľovanie v roku 2024 pravdepodobne dosiahne nové maximum nad hranicou +1,5 °C.
Zatiaľ čo emisie CO2 zo súkromných letov v posledných rokoch dramaticky vzrástli, očakáva sa, že v roku 2024 bude zaznamenaná ďalšia rekordná teplota, ktorá bude nad hranicou +1,5 °C. Už teraz je jasné, že tento rok bude najteplejší v histórii.
Práve hŕstka superbohatých ľudí tak ovplyvňuje zmenu klímy viac ako zvyšok sveta.
Nedávna štúdia publikovaná v časopise Communications Earth & Environment ukazuje, že emisie CO2 zo súkromných letov sa medzi rokmi 2019 a 2023 zvýšili o 46 %. Emisie vzrástli z 10,7 na 15,6 milióna ton. Tieto lety, často využívané na krátke vzdialenosti, ktoré by sa alternatívne dali prekonať autom alebo vlakom, výrazne prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.
Nora Wissner z Öko-Institut Berlin to komentuje takto: „Štúdia potvrdzuje, že superbohatí ľudia majú obrovskú uhlíkovú stopu."
Väčšinu majiteľov súkromných lietadiel tvoria starší muži nad 55 rokov z finančného alebo realitného priemyslu. Mnohé lety sú určené na rekreačné a dovolenkové cesty. Rastúca nerovnosť a klimatická kríza sú podľa Wissnera dôvodom na prísnejšiu reguláciu súkromného letectva.
Vedci pod vedením Stefana Gösslinga z Linnaeus University vo Švédsku analyzovali viac ako 18 miliónov súkromných letov. Analýza ukazuje, že mimoriadne veľký počet súkromných lietadiel sa používa pri veľkých podujatiach, ako sú majstrovstvá sveta alebo Svetové ekonomické fórum. „Súkromné letectvo je energeticky najnáročnejšia forma leteckej dopravy,“ zdôrazňuje výskumný tím.
Zatiaľ čo súkromné lietadlá používa len 0,003 percenta svetovej populácie, ale tvoria asi 1,8 percenta emisií komerčnej leteckej dopravy, služba pre klimatické zmeny Copernicus poznamenáva, že rok 2024 bude prvým rokom, kedy bude globálna priemerná teplota trvalo nad +1,5 °C.
Údaje z programu Copernicus ukazujú, že nielen teplota vzduchu, ale aj mora sú na rekordných úrovniach. Pretrvávajúce vysoké teploty oceánov úzko súvisia s novými teplotnými rekordmi vzduchu. „Oceány pokrývajú 71 percent zemského povrchu a tiež prenášajú teplo cez kontinenty,“ hovorí Gößling.
Výsledky ukazujú, že sú potrebné naliehavé opatrenia na riešenie rastúcich klimatických vplyvov. Emisie CO2 sa musia výrazne znížiť, aby sa obmedzilo otepľovanie a zmiernil dopad na životné prostredie a ľudí.