V oceáne skončilo už 7 800 ton kontaminovanej vody a Japonsko začalo s vypúšťaním druhej várky. Do oceána tak poputuje ďalších 7 800 ton upravenej vody s rádioaktívnym tríciom.
Jadrová elektráreň Fukušima v Japonsku uviedla, že dnes začala vypúšťať do mora druhú várku upravenej rádioaktívnej odpadovej vody po tom, čo sa prvé kolo skončilo bez incidentov.
Prevádzkovateľ elektrárne Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) uviedol, že bolo aktivované čerpadlo na zriedenie upravenej vody veľkým množstvom morskej vody, čím sa zmes pomaly posiela do oceánu cez podzemný tunel.
Vypúšťanie odpadových vôd, o ktorom sa očakáva, že bude pokračovať ešte desiatky rokov, bolo ostro kritizované okolitými susednými krajinami vrátane Južnej Kórey, kde stovky ľudí zorganizovali demonštrácie. Čína ako reakciu voči tomuto kroku zakázala akýkoľvek dovoz japonských morských plodov.
Prvé vypúšťanie odpadových vôd sa začalo 24. augusta a skončilo 11. septembra. TEPCO uviedlo, že vypustilo 7 800 ton upravenej vody z 10 nádrží.
Pri druhom vypúšťaní sa očakáva, že sa do Tichého oceánu v priebehu 17 dní vypustí ďalších 7 800 ton upravenej vody. Denne by sa tak malo dostať do mora 460 ton vody.
Kontaminovaná voda je v areáli elektrárne uskladnená v asi 1 000 nádržiach. Voda v nich je stále mierne rádioaktívna, avšak pred vypustením do oceánu sa riedi tak, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty.
Japonsko uvádza, že z odpadovej vody odfiltrovali všetky rádioaktívne prvky okrem trícia. Jeho úrovne sú však v bezpečných medziach a nižšie oproti tým, ktoré vypúšťajú jadrové elektrárne v bežnej prevádzke po celom svete.
Zámer Japonska vypustiť túto vodu do oceána schválila aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Celý proces vypúšťania má trvať desiatky rokov.