Tvrdá rana pre klímu: S víťazstvom Trumpa sa všetko mení

Tvrdá rana pre klímu: S víťazstvom Trumpa sa všetko mení
Ema Bazhaykin

Odstúpenie od klimatických dohôd, rušenie chránených rezervácií, drancovanie prírodných zdrojov – toto a ešte omnoho viac čaká životné prostredie po najnovších výsledkoch volieb prezidenta USA.

Tím novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa úradu ujme 20. januára budúceho roka, už pripravuje opätovné odstúpenie od Parížskej dohody o zmene klímy, informuje ČTK.

Ranu dostal aj klimatický summit COP29, ktorý sa koná v novembri v azerbajdžanskom Baku. Chýbať na ňom budú kľúčoví svetoví lídri, vrátane zástupcov Spojených štátov, Európskej únie a Brazílie. 

Trump pripravuje odstúpenie od Parížskej dohody

Podľa informácií denníka The New York Times (NYT) už má tím novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa pripravený príslušný exekutívny príkaz, ktorý odstúpenie od Parížskej dohody o zmene klímy nariaďuje. Tím podľa denníka riadia bývalí lobisti pre ropné a uhoľné firmy.

 

Okrem toho majú pripravené aj ďalšie dekréty, ktoré zmenšia rozlohu niektorých chránených rezervácií, čo by malo umožniť ťažbu na miestach, kde to doteraz nebolo možné.

To by sa mohlo napríklad týkať dvoch rezervácií v štáte Utah, ktorých plochu Trump výrazne zmenšil pri svojom prvom mandáte. Krok potom zvrátil jeho nástupca v Bielom dome, demokrat Joe Biden.

Ďalej sa očakáva, že Trump ukončí pozastavenie povoľovania nových vývozov skvapalneného zemného plynu (LNG) a zruší výnimku, ktorá Kalifornii a niektorým ďalším štátom umožňuje mať prísnejšie normy ohľadom znečistenia ovzdušia.

Od Parížskej dohody o zmene klímy republikán Trump odstúpil už počas svojho prvého funkčného obdobia. Potom, čo ho v úrade vystriedal demokrat Biden, USA sa k dohode opäť pripojili.

Cieľom dohody z roku 2015 je udržať otepľovanie planéty pod hranicou 1,5 °C oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou a spoločne postupovať proti zmene klímy.

 

V dokumente predloženom OSN v roku 2021 súčasná administratíva počítala s tým, že záväzky vyplývajúce z parížskej dohody znamenajú pre USA zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 50 % v porovnaní s rokom 2005.

Na dosiahnutie tohto cieľa terajšia administratíva okrem iného počítala s rozsiahlymi investíciami a stimulmi pre zavedenie zelených technológií v priemysle, doprave, stavebníctve či s väčšou ochranou lesov.

Klimatického summitu COP29 sa nezúčastnia mnohí svetoví lídri

Na nadchádzajúcom klimatickom summite COP29, ktorý sa začína 11. novembra v azerbajdžanskom Baku, budú chýbať kľúčoví svetoví lídri, vrátane zástupcov Spojených štátov, Európskej únie a Brazílie.

Európsku úniu na COP29 nebude zastupovať predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá kvôli povinnostiam v Bruseli spojeným s výberom nových členov Európskej komisie do Baku neodcestuje.

Konferencie sa údajne nezúčastní ani súčasný americký prezident Joe Biden, a to kvôli termínu konania, keďže COP29 začína len pár dní po prezidentských voľbách v USA.

Analytici upozorňujú, že výsledky amerických prezidentských volieb môžu mať vplyv na priebeh rokovaní na COP29.

Víťazstvo republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa by mohlo komplikovať dohodu o zvýšení financovania opatrení na ochranu klímy, pretože USA počas jeho predchádzajúcej prezidentskej éry odstúpili od Parížskej klimatickej dohody a všetko nasvedčuje tomu, že história sa bude opakovať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
6 °C / -4 °C
Radúz
Zajtra
Oblačno
6 °C / -5 °C
Hilda
Štvrtok
Oblačno
6 °C / -4 °C
Otília
Piatok
Polooblačno
6 °C / -8 °C
Lucia
Sobota
Občasný dážď
5 °C / -3 °C
Branislava
Nedeľa
Polooblačno
6 °C / -3 °C
Ivica
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd