V sobotu bol v obci Drelów v provincii Lublin v susednom Poľsku nájdený meteorit. Vesmírna skala vstúpila do atmosféry a spadla na Zem v utorok večer. Úkaz, ktorý sa podarilo zachytiť na video, sprevádzal záblesk na oblohe a hlasná rana.
V utorok 18. februára po 18.00 hodine sa na oblohe nad Mazovskom a tiež nad Lublinskom rozžiaril bolid alebo jasný meteor. Úkaz zaznamenali kamery siete Skytinel, ktorá takéto objekty sleduje.
V sobotu sa v oblasti obce Drelów, medzi obcami Biała Podlaska a Międzyrzecz Podlaski v Lublinskom vojvodstve, podarilo nájsť to, čo v atmosfére nezhorelo - meteorit. Nález uskutočnil Maksymilian Jakubczak z Poľskej meteoritovej spoločnosti. Vesmírna hornina váži približne 93 gramov a ide o obyčajný chondrit, teda kamenný meteorit.
„Skytinel každú noc zaznamenáva poľskú oblohu a zaznamenáva bolidové javy. Dňa 18. februára vstúpila do zemskej atmosféry malá hornina a my sme ju mohli zaznamenať, vypočítať trajektóriu jej letu a oblasť, kam mohol meteorit dopadnúť. Stačilo ísť, vziať si so sebou do batohu trochu šťastia a podarilo sa. Chodili sme po okolí, hľadali sme meteorit a podarilo sa nám ho nájsť,“ povedal Maksymilian Jakubczak v rozhovore pre tvnmeteo.pl.
Prostredníctvom správy na svojej webovej stránke sieť informovala, že vesmírna skala začala byť viditeľná, keď dosiahla výšku 82,5 kilometra. Objekt v tom čase prelietaval ponad Ostrów Lubelski a uháňal na sever rýchlosťou až 13 kilometrov za sekundu.
Rozpadol sa, keď bol vo výške 20 kilometrov nad povrchom. Kameň nájdený v lublinskej oblasti nemusí byť jediný – na Zem mohlo dopadnúť množstvo niekoľkocentimetrových úlomkov meteoritu.
„Keďže meteoroid prenikol hlboko do našej atmosféry a pohyboval sa nadzvukovou rýchlosťou, spôsobil jav zvukového hromu, ktorý počuli obyvatelia lubartovského a parczewského okresu. Niektoré hlásenia o hukote prišli aj z 30 kilometrov vzdialeného mesta Biała Podlaska,“ informujú poľské médiá.
Bolid pochádzal z pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom a okolo Slnka obletel za niečo vyše 2,5 roka. V správe sa tiež tlmočilo, že prebiehajú snahy o vytvorenie simulácie letu vesmírnej skaly. Takto bude možné odhadnúť, kde by sa mohli nachádzať jeho ďalšie úlomky.
„Historický moment pre našu bolidovú sieť a poľskú meteoritiku,“ napísala bolidová sieť na sociálnych sieťach.