Až šesť hodín stáli v stredu dopoludnia vodiči v kolónach na trase medzi Libercom a Turnovom. Podľa hajtmana Libereckého kraja (najvyššieho predstaviteľa daného kraja v Česku) je na vine zlyhanie cestárov. Kamióny upchali najdôležitejšiu dopravnú tepnu v kraji v oboch smeroch, podľa vodičov bola cesta kompletne pod snehom.
„Vzhľadom na to, že v utorok boli v platnosti tri výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu pred výrazným množstvom napadnutého snehu, tak to považujem za jasné podcenenie situácie zo strany firmy Eurovia, ktorá má zimnú údržbu v tomto úseku na starosti,“ vyhlásil hajtman Martin Púta (SLK). Informovala o tom CNN Prima News.
Firma Eurovia vo svojom písomnom vyjadrení ale zásadné pochybenia odmietla. „Všetky naše posádky boli v teréne od skorých ranných hodín a venovali sa zaisteniu zjazdnosti zverených úsekov v Libereckom kraji.“
„Bohužiaľ na I/35 došlo k tomu, že komunikácia bola zablokovaná kamiónmi, ktoré tak znemožnili našim sypačom prejazd a vykonanie údržby, čím sa situácia v mieste bohužiaľ zhoršila. Napriek tomu nás táto situácia mrzí a vodičom sa ospravedlňujeme,“ napísala hovorkyňa firmy Iveta Štočková.
Riaditeľstvo ciest a diaľnic (ŘSD) už ale avizovalo, že firme Eurovia, s ktorou má podpísanú zmluvu, udelí maximálnu možnú zmluvnú pokutu, ktorá sa bude pohybovať v rádoch státisícov korún. „Celá republika až na niektoré malé problémy jazdila, tak nevidím dôvod, prečo by sa nemalo na Liberecku.
Jasným vinníkom je Eurovia, ktorá prvý sypač na tento úsek vyslala o tretej hodine ráno, pritom sneh už padal hodinu po polnoci. To bolo katastrofálne neskoro. Všetkým vodičom by som sa chcel ospravedlniť,“ uviedol pre CNN Prima News hovorca ŘSD Jan Rýdl.
Na rýchlostnej ceste, ktorá za Turnovom nadväzuje na diaľnicu D10, sa vytvorili kolóny dlhé niekoľko kilometrov. V nich vedľa kamiónov uviazli aj autobusy s cestujúcimi.
Niektorí vodiči osobných áut neudržali nervy na uzde. Začali sa otáčať a vracali sa záchranárskou uličkou, ktorú vytvorili ostatní disciplinovaní vodiči.
„Popri vyslobodzovaní uviaznutých nákladných áut sme povolali na miesto ďalšie jednotky, hasiči kolóny prechádzali a pýtali sa, či sú vodiči v poriadku a ponúkali vodu a čaj,“ uviedol Jan Hadrbolec, riaditeľ krajských hasičov.
Práve hasiči mali hlavnú zásluhu na tom, že sa cestu nakoniec podarilo uvoľniť. Postupne vyslobodzovali zapadnuté kamióny a sypali na ňu vrecia soli. Komunikáciu sa podarilo sprejazdniť pred jedenástou hodinou.