Neďaleko Floridy sa má vybudovať nezvyčajný umelý útes. Vedci chcú na jeho vybudovanie použiť ustrice a iné morské organizmy. Podľa oceánológov by mal nový typ ochrany pobrežia čeliť záplavám a búrkam.
Výskumníci z americkej Rutgers University a spolupracujúci odborníci z iných centier chcú neďaleko Floridy vybudovať nezvyčajný útes. Ten by mal chrániť pobrežie pred povodňami, búrkami a eróziou, ktoré ohrozujú civilnú a vojenskú infraštruktúru.
Na jeho vybudovanie chcú vedci použiť organizmy, ktoré vo voľnej prírode útesy nevytvárajú, ako napríklad ustrice, morskú trávu a rastliny typické pre močiare.
„Nezameriavame sa len na ustrice, ale rozvíjame koncepciu mozaikového biotopu,“ povedala profesorka Kelly Kiblerová z University of Central Florida (UCF). „Nepracujeme teda len na využití jedného druhu, ale viacerých organizmov, ktoré obývajú pobrežnú zónu a ktoré, ak pôsobia spoločne, môžu byť odolnejšie,“ dodala.
V rámci tohto projektu sa majú vytvoriť dva 50-metrové útesy. Prvý z nich má vyrásť v blízkosti mesta Panama City do roku 2024.
Tento typ prírodnej infraštruktúry je mimoriadne dôležitý pre štát Florida, ktorý je zraniteľný voči dôsledkom klimatických zmien a zvyšovaniu hladiny morí, uviedla profesorka Kibler.
Ako vysvetľujú vedci, úspech útesov závisí od toho, či sa ustriciam podarí osídliť vybudovanú štruktúru a prežiť. Ak sa projekt ukáže ako úspešný, podobné štruktúry by sa mohli vybudovať v mnohých oblastiach Floridy, ako aj v iných horúcich oblastiach výskytu ustríc na celom svete.
„Dúfame, že sa nám podarí vytvoriť lacnú metódu, ktorú si budú môcť osvojiť rôzne komunity, ako aj majitelia domov a pozemkov,“ dodala Kibler.