Rekordne málo snehu, nízka hladina riek a extrémne nízka hladina vody v jazere Lago di Garda: dôsledky deficitu zrážok v Alpách už možno vidieť.
Zima v Alpách bola doteraz veľmi suchá. V celom alpskom regióne je momentálne menej snehu, ako je priemer za posledných 30 rokov.
V súčasnosti je pokrytých snehom len asi 55 percent Álp. Týka sa to Rakúska, Talianska, Nemecka a Francúzska a predovšetkým Švajčiarska, kde je zrážkový deficit najvýraznejší na západe a juhu.
Rekordne málo snehu momentálne merajú na viacerých miestach vo Švajčiarsku. Napríklad v Arose, Engadin alebo Andermatt. K novým minimám smeruje aj výška snehu v niektorých horských mestách vo Valais.
Nedostatok snehu neovplyvňuje len zimné športy, ale môže mať neskôr aj následky na zásobovanie vodou. Pretože veľa potokov a riek je napájaných topiacim sa snehom na jar a začiatkom leta.
Sneh Álp je dôležitou zásobárňou vody. Ak sa toto úložisko zmenší, má to následky – nielen pre poľnohospodárstvo. V dôsledku nedostatku snehu a dažďa majú hladiny riek niekedy veľmi nízke hladiny, ktoré sa vyskytujú v priemere len raz za niekoľko rokov.
Veľké rieky ako Rhona, Dunaj, Rýn a Pád by mohli byť v najbližších mesiacoch ovplyvnené aj nedostatkom topenia snehu.
Výrazné jarné sucho môže v nasledujúcom lete podporiť alebo zosilniť vlny horúčav. Ak sú vrchné vrstvy pôdy dostatočne vlhké, väčšina slnečnej energie sa spotrebuje na odparenie vlhkosti. Ak je pôda suchá, tento efekt sa stráca.
Najväčšia zima zvyčajne prevláda vo vysokých Alpách až do mája. Nad 2500 metrov dosahuje snehová pokrývka najväčšiu hrúbku často až v apríli. Dovtedy môže epizóda daždivého počasia ešte túto situáciu zlepšiť.