Austrálske mesto Sydney a celé východné pobrežie zažíva v tomto roku extrémne poveternostné podmienky. U nás je sucho, ale tam extrémne vlhko a vysoké zrážkové úhrny.
Sydney zažíva tento rok najmä o vysoké zrážkové úhrny, ktoré sa vyskytujú aj na celom východnom pobreží Austrálie a to aj vďaka pretrvávajúcemu fenomému La Niña. Ide o systém vzájomného pôsobenia jednotlivých častí klimatického systému (napr. atmosféra, hydrosféra, biosféra) a ich zmien, ktoré sa prejavujú v atmosférickej a oceánskej cirkulácií.
Zjednodušene ide o zosilnené pasátové prúdenie v oblasti Pacifiku, ktoré privádza teplé masy vody od Južnej Ameriky smerom k Indonézii a severnej a východnej časti Austrálie, kde je teda veľa zrážok. Naopak v severnej časti západného pobrežia Južnej Ameriky je sucho.
Po tejto extrémnej fáze by sa mali klimatické podmienky vrátiť k normálnemu stavu začiatkom nasledujúce roka.
Zatiaľ čo u nás sme zažili rekordné suchá, u protinožcov je to úplne naopak - majú za sebou rekordne vlhký rok. Za prvých 11 dní v októbri spadlo v Sydney na stanici Observatory Hill už viac ako 200 mm zrážok. V Novom Južnom Walese tak platia varovanie pred povodňami.
Priemer zrážok tu pritom dosahuje za roky 1858 až 2020 1213,4 mm, čo si môžeme približne predstaviť u nás ako priemerný ročný úhrn dosahovaný v Oravskej Lesnej.
Najdaždivejšími mesiacmi boli zatiaľ február s úhrnom 356 mm, marec 554 mm a júl 404 mm, pričom v marci a v júli spadlo najviac zrážok minimálne od roku 1858. Celkovo tak bol už na začiatku októbra prekonaný doterajší rekord z roku 1950, kedy spadlo za celý rok 2194 mm.
Keďže tento rok ešte neskončil, pred nami sú ešte viac ako dva mesiace, meteorológovia očakávajú ďalšie daždivé dni. Celkové úhrny sa tak môžu vyšplhať ešte oveľa vyššie.
Len za október ešte môže spadnúť priemerne Ďalších 10 mm zrážok a prekonať tak hranicu ročného úhrnu 2 200 mm.