V súhvezdí Andromeda žiari krásna kométa. Pri troche šťastia ju uvidíte aj voľným okom

V súhvezdí Andromeda žiari krásna kométa. Pri troche šťastia ju uvidíte aj voľným okom
Dominik Cenkner

Na večernej oblohe sa dá v súčasnej dobe aj zo Slovenska pozorovať pomerne jasná kométa 12P/Pons-Brooks. Je viditeľná aj menšími ďalekohľadmi či dokonca voľným okom, ideálne na tmavej oblohe ďaleko od miest. Je tiež známa svojimi častými výbuchmi, ktoré sú spôsobené vulkanickou aktivitou na jej asi sedemnásť-kilometrovom jadre.

Sama o sebe je kométa 12P/Pons-Brooks voľným okom neviditeľná. Ale pretože je vulkanicky aktívna a vyvrhuje do kozmu chladnú hmotu, občas vďaka tomu náhle a silne zjasní. Tentoraz je toto zjasnenie veľmi silné, napríklad 20. júla 2023 zjasnila prakticky stokrát a 29. februára 2024 zjasnila dvojnásobne.

„Pri najsilnejšom zjasnení súčasného návratu bolo pravdepodobne do okolia jadra kométy vychrlených asi desať miliárd kilogramov ľadoprachového materiálu, ktorý na čas vytvoril zjav kométy pripomínajúci podkovu,“ uvádza Astronomický ústav českej Akadémie vied, ktorý cituje spravodajský web CT24.

V súčasnosti má kométa jasnosť asi 6 magnitúd a pozvoľna zjasňuje. V priebehu ďalších týždňov by mala dosiahnuť až 4,5 magnitúdy, pričom čím je táto hodnota menšia, tým je jasnosť väčšia.

 

Než sa vytratí na večernej oblohe v žiare súmraku v druhej polovici tohtoročného apríla, mohla by byť mimo mesta na tmavej oblohe nízko nad západným obzorom viditeľná aj voľným okom ako slabá hmlistá škvrnka – na jej vyhľadanie bude ale potrebná mapka. Ak by kométa prešla ďalším náhlym zjasnením, budú šance podľa Akadémie vied ešte lepšie – tieto podmienky budú panovať asi mesiac a pol.

Skvelé divadlo pre astrofotografov

Kométa sa teraz pohybuje súhvezdím Andromedy. Podľa astrofotografa Petra Horálka bude veľmi fotogenický jej prelet pod galaxiami M31 v Andromede. Ten nastane už 8. marca a M33 v Trojuholníku.

Medzi 15. a 26. marcom bude kométa prelietať severovýchodným cípom súhvezdia Rýb – a v tom období už by mohla byť viditeľná snáď aj voľným okom, samozrejme ale len na bezmesačnej tmavej oblohe ďaleko od miest, ideálne v horách.

Od 27. marca do 19. apríla bude Pons-Brooks prelietať súhvezdím Barana. A práve tam sa schýli k najfotogenickejšiemu pozeraniu: kométa v stredu 10. apríla vo večerných hodinách na oblohe preletí blízko Mesiaca, planéty Jupiter a planéty Urán. Toto bude zrejme najlákavejšia príležitosť pre astrofotografov.

Tí sa na kométu zameriavajú už teraz. Dôkazom toho je aj záber pána Jána Gajdoša z Belej nad Cirochou v okrese Snina. Tomu sa kométu podarilo zachytiť v pondelok 4. marca.

Kométa 12P/Pons-Brooks objektívom Jána Gajdoša
Kométa 12P/Pons-Brooks objektívom Jána Gajdoša, Ján Gajdoš

Kométa 12P/Pons-Brooks

Kométu 12P/Pons-Brooks objavil francúzsky astronóm Jean-Louis Pons 12. júla 1812. Neskôr ju v roku 1883 nezávisle od seba znovu objavil William Robert Brooks. Kométa má obežnú dobu 71 rokov a naposledy sa k Zemi priblížila v roku 1953.

Má priemer jadra asi 30 kilometrov, čo z nej robí jednu z najväčších známych komét. Predpokladá sa, že je materským telesom meteorického roja K-Drakonidy.

 

Podľa záznamov ju pozorovali už v roku 1385, a to v Číne a Európe. V roku 1910 sa priblížila k Zemi na vzdialenosť len 0,4 astronomických jednotiek.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
1 °C / -18 °C
Radovan
Zajtra
Oblačno
2 °C / -8 °C
Dobroslav
Štvrtok
Skoro jasno
6 °C / -4 °C
Kristína
Piatok
Skoro jasno
6 °C / -10 °C
Nataša
Sobota
Jasno
8 °C / -8 °C
Bohdana
Nedeľa
Jasno
8 °C / -5 °C
Drahomíra
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd