V zemi sa po zemetrasení objavilo niekoľko trhlín. Vedci teraz skúmajú, aké následky zemetrasenie zanechalo.
Severné pobrežie Kalifornie zasiahlo vo štvrtok silné zemetrasenie s magnitúdou 7,0. Takéto silné zemetrasenie je relatívne zriedkavé, úradníci každoročne hlásia len asi 15 podobných po celom svete.
Epicentrum zemetrasenia bolo v Tichom oceáne južne od Eureky v Kalifornii. Sprevádzalo ho aj varovanie pred cunami.
Pobrežné komunity v Kalifornii a Oregone sa však vyhli potenciálnej katastrofe, keď zemetrasenie v Tichom oceáne nakoniec nevyvolalo cunami. Ako sa však ukázalo, prírodný živel po sebe zanechal stopy.
Kalifornská geologická služba zistila niektoré geomorfologické zmeny v zemi po zemetrasení s magnitúdou 7,0, ktoré zasiahlo severné pobrežie Kalifornie vo štvrtok neďaleko pobrežia Cape Mendocino.
Na niektorých miestach sa zem posunula približne o 30 cm. Zemetrasenie spôsobilo aj zosuv pôdy na plážovom útese neďaleko mysu Lost Coast, či trhlinu zaplavenú vodou na pláži západne od Ferndale.
Geológovia teraz v teréne zisťujú ďalšie škody, ktoré zemetrasenie spôsobilo, či potenciálne nebezpečenstvo, ktoré môže spôsobiť nestabilná pôda.
Obyvatelia Kalifornie sa čoraz viac boja časovanej bomby. V štáte USA dlho panoval dlhodobo relatívny pokoj, ktorý bol však nedávno otrasený niekoľkými zemetraseniami.
Ako prvé prišlo zemetrasenie s magnitúdou 4,4 pod Pasadenou v polovici augusta, ktoré otriaslo mestom Los Angeles. Nebola to žiadna katastrofa, ale zemetrasenie bolo dosť silné na to, aby obyvateľov vystrašilo.
O mesiac neskôr prišlo zemetrasenie s magnitúdou 4,7 neďaleko Malibu, kedy sa už ľudia začali pýtať, či si majú začať zvykať. Sériu zavŕšilo štvrtkové zemetrasenie, ktoré bolo nezvyčajne silné. Nikto nevie, kedy čakať ďalšiu katastrofu.