V hlbinách Tichého oceánu hrozí, že dôjde k výbuchu veľkej podmorskej sopky. Sopka je nepokojná a vykazuje znaky blížiacej erupcie.
Služba USGS informovala o reálnej hrozbe výbuchu podmorskej sopky Ahyi, ktorá sa nachádza na severnom okraji Severných Marián v Tichom oceáne.
Podľa nich všetko nasvedčuje k tomu, že sopka sa stala aktívnou v polovici októbra, kedy hydroakustické senzory na ostrove Wake začali zaznamenávať signály v súlade s aktivitou z podmorského vulkanického zdroja.
Rovnako aj seizmické stanice patriace Japonsku a ostrovu Guam v úzkej spolupráci so špecialistami z Tahiti vykazujú známky seizmickej aktivity v blízkosti pohoria Ahyi. Zdroj tejto aktivity je na alebo v blízkosti podmorskej hory Ahyi.
Okrem toho satelitné snímky zo 6. novembra ukazujú zmenu farby na povrchu oceánu v mieste Ahyi.
Celkovo všetky tieto údaje silne naznačujú, že Ahyi je zdrojom aktivity, napriek tomu, že v oblasti je niekoľko ďalších podmorských sopiek, informuje USGS.
V súčasnosti však podľa odborníkov nejestvujú žiadne známky bezprostrednej erupcie, aj keď lodiam bol preventívne vydaný zákaz priblíženia sa k oblasti sopky.
Vulkanológovia budú túto podmorskú sopku veľmi pozorne sledovať. Potenciálna erupcia by mohla byť veľmi nebezpečná až katastrofická v závislosti od sily výbuchu.
Podmorská sopka Ahyi je veľká kužeľovitá podmorská sopka. Jeho najvyšší bod je 79 metrov pod hladinou Tichého oceánu.