V hlbokomorskej škôlke pri pobreží Kostariky sa našiel nový druh chobotnice. Vedci tvrdia, že objav nového druhu Muusoctopus, rodu malých až stredne veľkých chobotníc bez atramentového vaku je pozoruhodný.
Vedci pracujúci pri pobreží Kostariky tvrdia, že objavili tretiu známu škôlku chobotníc na svete.
Medzinárodný 18-členný výskumný tím našiel toto miesto 3 km pod hladinou mora. Veria, že objavili nový druh chobotníc Muusoctopus, rod malých až stredne veľkých chobotníc, ktorým chýba atramentové vrecko.
„Objav novej aktívnej škôlky chobotníc v hĺbke viac ako 2 800 metrov pod morskou hladinou v kostarických vodách dokazuje, že sa o našom oceáne ešte stále máme čo učiť,“ uviedla vo vyhlásení Dr. Jyotika Virmani, výkonná riaditeľka Schmidt Ocean Institute.
Podľa tlačovej správy boli výskumníci svedkami liahnutia vajíčok muusoctopusov. Podľa nich to dokazuje, že oblasť známa ako Dorado Outcrop je pre mladé chobotnice vhodným miestom.
Keď bola v roku 2013 prvýkrát objavená oblasť Dorado Outcrop, ktorá je veľká približne ako futbalové ihrisko, vedci sa domnievali, že chobotnice tam nemôžu rásť, pretože na tomto mieste nepozorovali žiadne vyvíjajúce sa embryá.
Vedci tiež uviedli, že tento objav naznačuje, že niektoré druhy hlbokomorských chobotníc vypudzujú vajíčka v nízkoteplotných hydrotermálnych prieduchoch, ako sú napríklad tie, v ktorom bola objavená škôlka. Tu sa na morskom dne uvoľňuje tekutina zohriata v zemskej kôre známa ako horúce pramene.
Tím pod vedením Dr. Beth Orcuttovej z amerického Bigelow Laboratory for Ocean Sciences a Dr. Jorgeho Cortesa z Kostarickej univerzity sa však začiatkom tohto roka na miesto vrátil a zistil oveľa pozitívnejšie výsledky.
Tím bol na palube lode Schmidt Ocean Institute v Tichom oceáne 19 dní a pomocou podvodného robota pozoroval podmorské hory a mláďatá chobotníc.
Podľa výskumníkov sú oblasti ako Dorado Outcrop stále zraniteľné ľudskou činnosťou, napríklad rybolovom. Niektorí kostarickí vedci sa počas cesty snažili zistiť, či by nemali byť podmorské podmorské hory aj právne chránené.
„Informácie, vzorky a obrázky sú pre Kostariku dôležité, aby ukázali jej bohatstvo. Toto všetko bude použité na vedecké štúdie a osvetu, aby sa zvýšilo povedomie o tom, čo máme a prečo by sme to mali chrániť,“ povedal Cortes.