VIDEO: Oheň sv. Eliáša zachytený na leteckých záberoch. Toto je veľmi vzácny pohľad

31.08.2023 o 20:30 - Zuzana Macháčová

Piloti zachytili na video mimoriadny úkaz. Pri prelete nad Floridou zaznamenali nebezpečne vyzerajúce výboje pripomínajúce blesk. 

VIDEO: Oheň sv. Eliáša zachytený na leteckých záberoch. Toto je veľmi vzácny pohľad
Zdroj: MacDill AFB cez X, Reuters

V štáte Florida sa počas vyčíňania hurikánu Idalia sa vyskytol mimoriadne zriedkavý jav známy ako Oheň sv. Eliáša alebo Eliášov oheň.

Video zachytené pilotmi amerických vzdušných síl, ktorí evakuovali lietadlá, zachytili oslnivé blesky, ktoré sa tvorili na lietadle a okolo neho. 

Letecká základňa MacDill potvrdila na sociálnej sieti, že všetky lietadlá boli evakuované v rámci príprav na hurikán Idalia.

Oheň sv. Eliáša: Čo to je?

Počas evakuácie kamera zaznamenala tzv. Oheň svätého Eliáša. Ide o meteorologický jav, pri ktorom sa v atmosférickom elektrickom poli vytvára svetelná plazma.

Tento jav sa zvyčajne vyskytuje počas búrky, keď sa veľmi silný elektrický prúd dostane do kontaktu s ostrým predmetom, ako je stožiar lode alebo špička krídla lietadla," vysvetlil Jase Bernhardt, docent a riaditeľ štúdií udržateľnosti na Hofstra University. 

Keď k tomu dôjde na lodi, nechránení námorníci by sa mali okamžite presunúť do úkrytu, pretože do 5 minút od začiatku žiary môže do stožiara udrieť blesk. 

Blesk a Eliášov oheň sú však dva rozdielne javy. Blesk je priamy pohyb elektrónov z mraku na zem, zatiaľ čo oheň sv. Eliáša je ako iskrivý efekt, pri ktorom elektróny pokrývajú oveľa menšiu vzdialenosť.

Oheň sv. Eliáša by nemal byť pre pilotov veľmi nebezpečný, pretože ich lietadlá sú navrhnuté tak, aby odolali bleskom a tento jav predstavuje podobné riziko.

Reklama MediaAd