Turista v Škótsku pozoroval v stredu vzácny jav, ktorý sa vyskytuje iba v najchladnejších vodách sveta. Ide o ľadový disk, nazývaný aj ľadový kotúč či ľadová palacinka (z angl. ice pancake).
Turista zachytil počas horskej prechádzky v Škótskej vysočine v stredu zriedkavý fenomén − ľadový disk. Pozoroval ho v rokline na hore Beinn Bhuidhe, južne od Lochan Shira a severne od Achadunan.
Ide o jav, ktorý najčastejšie možno vidieť v Baltskom mori a v okolí Antarktídy, no pomerne často sa tvorí aj vo Veľkých jazerách v Spojených štátoch a Kanade. Menej zriedkavý je tento jav v nižšie položených oblastiach, a aj preto tento úkaz v Škótsku prekvapil.
Talk about an ice view! Hiker captures mesmerising footage of a rare frozen 'pancake' in the #Scottish
— Hans Solo (@thandojo) January 25, 2023
Highlands
The circular sheet of ice is seen in a glen on the mountain of Beinn Bhuidhe
It comes as freezing fog blanketed the south of #England, with low visibility pic.twitter.com/Z96F0kHHsL
Ľadové disky sú veľmi efektné na pohľad. Na to, aby sa vytvorili, sa vyžadujú určité pomerne špecifické podmienky a môžu sa formovať jedným z dvoch odlišných spôsobov.
V oceánoch, moriach a jazerách sa disky vytvárajú tak, že kusy ľadu na seba narážajú, zamŕzajú spolu a zaobľujú sa ich okraje.
Druhým spôsobom je, že na rieke začne mrznúť pena a tá sa začne spájať vo víriacom prúde vody, a v dôsledku toho sa formuje do kruhového tvaru.
Ľadové disky síce vyzerajú ako pevné kotúče, no väčšinou sú veľmi krehké. Môžu dosahovať rozmery od 20 cm do 2 metrov.