VIDEO: Zimná nádhera, ktorá vyráža dych: Slnečné haló v zasneženej Jasnej vás dostane

21.01.2023 o 19:00 - Veronika Salayová

Do slovenských hôr sa vrátila pravá zima s množstvom snehu, a tak o nádherné scenérie nie je v týchto dňoch núdza. Naozaj skvostné výhľady sa naskytli v Jasnej, kde sa o pomyselnú čerešničku na torte postaralo slnečné haló. 

Na Slovensku už niekoľko dní prevláda pravé zimné počasie, ktoré prináša na naše územie výdatné sneženie. Dnes ráno pripadol nový sneh a mnohí obyvatelia Slovenska sa zobudili do bieleho rána.

Počas noci totiž nasnežilo aj v takých oblastiach, kde doteraz ešte nesnežilo, ako napríklad na Záhorí, v okolí Bratislavy či na Podunajskej nížine. Na slovenských horách je však iná situácia − tam o sneh nie je núdza. 

Slovenské hory sa aktuálne môžu pýšiť dostatkom snehu, ktorí láka aj mnohých turistov, lyžiarov či bežkárov vychutnať si čarovnú zimnú atmosféru. Cez víkend otvorili svoje brány ďalšie lyžiarske strediská, keďže podmienky na horách sú takmer ideálne.

Kombinácia zimnej krásy a haló efektu

V lyžiarskom stredisku v Jasnej boli dnes viacerí návštevníci svedkom krásneho javu, ktoré nesie pomenovanie slnečné haló. Ide o pomerne známy optický jav, ktorý vzniká, keď na častice ľadu vo vzduchu dopadá slnečné svetlo. Toto svetlo sa láme a pozorovateľ vidí akúsi kruhovú dúhu okolo Slnka. 

Dokonca sa toto slnečné haló podarilo zachytiť na video, a to priamo z lanovky. Výsledkom je úchvatné video, ktoré vyráža dych.

Zima je krásna, najmä ak je bohato zasnežená. Ale ak sa k príjemnej zimnej scenérii pridá aj zaujímavý optický jav, akým je aj slnečné haló, kombinácia bude bezpochyby impozantná. Pozrite si video z Nízkych Tatier, ktoré vás ohúri.