Vo vtáčom truse na našli neobyčajné zlúčeniny, ktoré môžu mať pre našu medicínu cenu zlata. O čo presne ide a ako môže vtáčí trus pomôcť ľuďom ?
Vzdelávací program vedcov z University of Illinois v Chicagu priniesol nečakaný objav − študenti mali za úlohu hľadať nové bioaktívne faktory. Jeden študent priniesol z mestského parku vtáčí trus, no ukázalo sa, že obsahuje zlúčeniny s nezvyčajnými vlastnosťami.
Konkrétne išlo o trus divej husi. Neskoršie laboratórne testy odhalili doteraz neznámu zlúčeninu, ktorá má protirakovinové vlastnosti, informuje ACS.
Zo vzoriek, ktoré študent priniesol, sa podarilo izolovať druh gramnegatívnych baktérií (obsahujúcich bunkovú stenu) s názvom Pseudomonas idahonensis.
V laboratóriu sa ukázalo, že sú schopné potlačiť viac ako 90 % rastu druhu grampozitívnych baktérií (ktoré neobsahujú bunkovú stenu), ktoré môžu spôsobiť kožné infekcie.
Okrem toho baktéria Pseudomonas nielenže vykazovala antibiotické vlastnosti, ale produkovala aj novú a predtým neznámu prírodnú zlúčeninu, ktorú vedci nazývali orfamid N.
Testy biologickej aktivity odhalili, že táto zlúčenina v laboratórnych testoch úspešne spomalila vývoj buniek melanómu a rakoviny vaječníkov. Autori programu dodávajú, že ďalší výskum môže odhaliť jeho ďalšie prospešné vlastnosti.
Nečakaný objav je pre vedcov mimoriadne cenný. V súčasnosti sa čoraz viac nebezpečných baktérií stáva odolných voči antibiotikám, takže každá nová zlúčenina má cenu zlata.
Odborníci zdôrazňujú, že prírodné prostredie je najlepším miestom na hľadanie prelomových objavov.