Vybuchla ďalšia nebezpečná sopka. Lety sa rušia a plánuje sa evakuácia

21.11.2023 o 11:00 - Veronika Salayová

Tichomorským ostrovným štátom Papua-Nová Guinea v pondelok otriasla mohutná erupcia sopky Ulawun, ktorá vyslala oblak vulkanického dymu a popola do výšky až 15 000 metrov.

Vybuchla ďalšia nebezpečná sopka. Lety sa rušia a plánuje sa evakuácia
Foto: Meteoweb

Sopka v Papue-Novej Guinei v pondelok prudko vybuchla, uviedla Japonská meteorologická agentúra (JMA) s tým, že sa hneď po erupcii začalo posudzovať možné riziko tsunami pre japonské pobrežie. 

Podľa nich by prípadné tsunami mohlo dospieť až k reťazcu ostrovov Izu neďaleko Tokia a k japonským Boninským ostrovom, známym aj ako súostrovie Ogasawara. K vlne tsunami nakoniec nedošlo, no JMA vyzvala obyvateľov pobrežia, aby zostali opatrní v prípade oneskoreného tsunami.

Sopka Ulawun na ostrove Nová Británia v Papue-Novej Guinei vybuchla okolo 15.30 miestneho času (7.30 európskeho času)  a vytvorila erupčný stĺp do výšky 15 000 metrov, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na Poradné centrum sopečného popola v Darwine v Austrálii. Erupcia sopky stále prebieha.

Lety sa pre sopečný popol rušia

Úrady Papuy-Novej Guiney dnes zrušili niekoľko letov a plánujú evakuáciu na ostrove Nová Británia na severe a východe krajiny. Pohotovostné služby naznačili, že sa pripravujú na evakuáciu oblastí okolo sopky v prípade zvýšenia aktivity, informovala štátna televízia NBC News PNG.

Letecká spoločnosť Air Nuigini oznámila zrušenie všetkých letov na letisku Hoskins z dôvodu pádu popola. „Vulkanický popol predstavuje pre lietadlá značné riziko a bezpečnosť je pre naše operácie vždy veľmi dôležitá,“ uviedla letecká spoločnosť.

Ulawun je odborníkmi klasifikovaný ako vysoko riziková sopka pre svoju častú aktivitu a možnosť zrútenia jej štruktúry v dôsledku silného výbuchu.

Riziková sopka

Vulkán Ulawun sa nachádza na ostrove Nová Británia, ktorý je súčasťou štátu Papua-Nová Guinea. V roku 2019 vyhnal výbuch tejto sopky z domovov viac ako 10 000 ľudí. Oblak vulkanického popola, ktorý vtedy vystúpil až do výšky 18 kilometrov, si vynútil zrušenie všetkých letov a poškodil aj úrodu a studne s pitnou vodou. 

Ulawun opakovane vybuchol od roku 1700 a posledná veľká erupcia bola v roku 2019, no k erupci došlo naposledy aj v minulom roku.

Ide o jednu z najaktívnejších sopiek Papuy Novej Guiney, ktorá sa nachádza na tichomorskom Ohnivom kruhu, t. j. oblúku seizmických zlomov okolo Tichého oceánu, kde dochádza k veľmi častým zemetraseniam a zvýšenej sopečnej činnosti. 

Reklama MediaAd