Vznikajú prvé ranné búrky. Prší na väčšine nášho územia

14.09.2023 o 08:41 - Veronika Salayová

Dnes ráno sme sa po sérii teplých a slnečných dní zobudili do upršaného rána. Okolo 8.00 hod. vznikajú na našom území aj prvé ranné búrky. 

Vznikajú prvé ranné búrky. Prší na väčšine nášho územia
Poloha zrážok a búrok o 8.40 hod. Zdroj: iRadar

Avizovaná zmena počasia je tu! Slnečné dni s teplotami okolo +30 °C sú preč a počasie na Slovensku aktuálne ovplyvňuje studený front, ktorý prináša na naše územie zrážky a slabšie búrky.

Tento studený front priniesol búrky do našej oblasti už počas včerajšieho večera, pričom najintenzívnejšie búrky boli na Morave a Slezsku, kde sa k lejaku pridalo aj krupobitie. 

Na stanici Protivanov v Prostějovskej oblasti bol večer zaznamenaný náraz vetra 80 km/h a v Boskovickom kraji na severe Juhomoravského kraja spadlo až 100 mm zrážok. Búrky, ktoré prišli včera večer na západ Slovenska, však už boli oslabené a priniesli slabšiu bleskovú aktivitu a úhrn zrážok okolo 25 mm.

Búrlivo okolo Spiša

Búrky sa však opäť hlásia o slovo v dnešných ranných hodinách, kde je búrlivo v širšom okolí Spiša. Ani dnešné búrky zatiaľ nie sú bleskovo aktívne a doteraz udrelo vyše 100 bleskov. 

Búrky sa dnes môžu tvoriť najmä na východnom Slovensku, no nemali by byť príliš silné a nebezpečné sprievodné javy sa dnes neočakávajú. Búrky prinesú najmä väčšie množstvo zrážok, ktoré sú po suchom septembri veľmi žiaduce. 

Aktuálne prší na takmer celom našom území, no zrážky budú postupne od západu ustávať a vo večerných hodinách by mali zrážky pomaly ustať aj na východnom Slovensku. 

 

Reklama MediaAd