Aj dnes s búrkami. Večer od západu prídu frontálne a silnejšie

06.06.2019 o 06:51 - Peter Minárik
  • Článok

Dnešný deň bude z pohľadu búrok zasa o čosi zaujímavejší. Aj dnes nám hrozia búrky, no večer môžu prísť orografické búrky a tie by mohli byť výraznejšie.

Aj dnes s búrkami. Večer od západu prídu frontálne a silnejšie

Počas väčšiny dňa sa situácia na našom území moc meniť nebude. Do našej oblasti naďalej prúdi teplý a vlhký vzduch, ktorý sa počas dňa bude labilizovať a v tomto vzduchu sa na našom území začnú vytvárať prehánky a búrky.

Pôjde opäť o tzv. orografické búrky z tepla, ktoré budú naviazané najmä na kopce a hory. Dnes sa však tieto orografické búrky nevyskytnú všade, ale mali by byť sústredené do oblasti východného Slovenska.

Búrky na východe budú slabnúť v priebehu večerných hodín, no západ bude zažívať ,,ticho pred búrkou,,.

V noci cez strednú Európu začal postupovať studený front, ktorý do Francúzska, Nemecka a na Benelux prinášal uplynulé dva dni silné búrky s krúpami, lejakmi a vyskytlo sa aj tornádo.

Tento front sa počas popoludnia dostane nad Českú republiku a Rakúsko, kde očakávajú búrky. Tie by vo večerných hodinách po západe Slnka mohli doraziť až nad naše územie.

Predbežne sa očakáva, že prvé búrky sa na Záhorí a v okolí Bratislavy môžu vyskytnúť okolo 20:00 až 22:00. Následne by sa mali rozširovať nad takmer celé západné Slovensko. Tu by sa búrky mali vyskytovať až do ranných hodín.

Búrkovú činnosť na západe Slovenska prinesie front a ten už bude mať dynamiku. Búrky tak budú kompaktné, naviazané na seba a sprevádzané by mohli byť nebezpečnejšími sprievodnými javmi ako nárazový vietor. Situáciu budeme počas dňa upresňovať a podrobnosti nájdete tu.

Najnovšie správy