Aké bude počasie na Vianoce? Takéto sú najnovšie vyhliadky

11.12.2020 o 08:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

Tohtoročné Vianoce sa pomaly približujú a s nimi aj otázky ohľadom sviatočného počasia. Najnovšie predikcie to ale so snehom na Vianoce ružovo nevidia. 

Aké bude počasie na Vianoce? Takéto sú najnovšie vyhliadky

Počasie bude počas najbližšieho týždňa ovplyvňovať oblasť nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou a oblasť vysokého tlaku vzduchu nad východnou Európou. Medzi týmito tlakovými útvarmi bude od juhu do strednej Európy prúdiť teplý a vlhký vzduch

Počas nasledujúceho týždňa očakávame teploty vysoko nad normálom a takisto aj nadnormálové zrážky. Sneženie sa tak bude vyskytovať skôr sporadicky a predovšetkým vo vysokých polohách. Mimo hôr treba počítať skôr s dažďovými či zmiešanými zrážkami. 

Najnovšie vyhliadky počasia na týždeň od 21. decembra do 28. decembra vôbec nie sú ružové.

Milovníci snehu by mali ostať opäť smutní, pretože bude prevládať podobná situácia. Striedať by sa malo teplé a vlhké južné prúdenie s chladnejším západným prúdením.

Teplotné anomálie počas vianočného týždňa, zdroj: ECMWF
Teplotné anomálie počas vianočného týždňa, zdroj: ECMWF

Najnovšie predpovede od ECMWF očakávajú, že vianočný týždeň bude na Slovensku teplotne v priemere 3 až 6 °C nad dlhodobým priemerom.

Chladnejšie by mali byť severozápad a sever územia, kde sa očakáva teplotná odchýlka 1 až 3 °C. Pravdepodobnosť, že takéto počasie nastane, je aktuálne vysoká, na úrovni 70 až 100%.

Ešte ale stále nič nie je stratené. Vianoce sú ešte pomerne ďaleko a nejaký krátkodobejší vpád studeného vzduchu vylúčený nie je. 

Musíme sa ale pripraviť, že tohtoročné Vianoce ako celok by mali byť teplotne nadpriemerné.

Najnovšie správy