Búrky zaplavili Kysuce a odrezali od sveta niekoľko osád. Búrky lámu konáre

16.06.2022 o 18:48 - Peter Minárik

Sformovaná búrková línia z oblasti Moravy dorazila nad Slovensko a prináša silné búrky predovšetkým do severozápadných okresov Slovenska. Silný vietor láme konáre a na Kysuciach odrezala voda niekoľko osád od sveta.

Búrky zaplavili Kysuce a odrezali od sveta niekoľko osád. Búrky lámu konáre
foto: Dominika Stráňavská Bazelidesová

Línia veľmi silných búrok už dorazila na Slovensko. Sformovaný búrkový systém začal po 17:00 postupovať z Moravy nad Kysuce a nad Považie, pričom ďalšia vlna búrok sa aktuálne blíži z južnej Moravy nad Záhorie. V ďalších minútach sa budú tvoriť aj ďalšie silné búrky. Búrkový systém, ktorý sa aktuálne tiahne cez severozápadné Slovensko bude postupovať smerom na východ, kde dorazí vo večerných hodinách.

Silný vietor láme konáre

Na čele postupujúcej búrkovej línie sa vyskytuje silný nárazový vietor, ktorý spôsobuje problémy. Meteostanice v okolí Žiliny zaznamenali nárazy so silou 50 až 65 km/h. Takýto silný vietor lámal v Žiline konáre. Na ulici Vysokoškolákov spadol na cestu strom.

Silný vietor s nárazmi cez 60 km/h zasiahol aj oblasť Ružomberka, či Nového Mesta nad Váhom. Vietor však silnie na mnohých miestach a to predovšetkým na čele búrkového systému, ktorý postupuje od severozápadu k severovýchodu.

Voda odrezala od sveta časť Kysúc

Zatiaľ najväčšie problémy spôsobila búrka na Kysuciach. V okolí Čadce totiž spadli desiatky milimetrov zrážok. V centre mesta eviduje zrážkomer viac ako 40 mm, čo predstavuje 40 litrov vody na meter štvorcový pôdy.

Najhoršia situácia je južne od Čadce. V oblasti osady Zákopčie spadlo podľa radarových odhadov od 60 až do 100 mm zrážok. Prívalová vlna odrezala v lokalite niekoľko osád od okolitého sveta a hasiči majú problém sa na miesto dostať.

Ľudia v oblasti majú zaplavené pivnice. Na miesto vyrazili dobrovoľní hasiči odčerpávať vodu zo záhrad a zo zatopených pivníc. Na miesto vyrazili aj profesionálni hasiči, ale majú problém sa na miesto dostať. (fotografie z oblasti nájdete v galérii pod článkom)

Búrky sa ženú celým Slovenskom

Sformovaný búrkový systém postupuje ďalej cez naše územie smerom k juhovýchodu. V nadchádzajúcich minútach sa búrky preženú Podunajskou nížinou a budú postupovať smerom k juhu a východu.

Počítajte aj naďalej so silným nárazovým vetrom a s prívalovými zrážkami, ktoré môžu spôsobovať problémy. Búrková aktivita zoslabne až pred polnocou.