AKTUALITA: Orkán sužuje Tatry. Vietor dosiahol náraz 41 m/s

24.12.2019 o 00:28 - Peter Minárik

Na horách je aktuálne mimoriadne veterno. Silný vietor dosahuje na horách rýchlosť orkánu a začína spôsobovať prvé škody.

AKTUALITA: Orkán sužuje Tatry. Vietor dosiahol náraz 41 m/s

Na našom území je mimoriadne veterno. Vietor fúka aj v nižších polohách, ale nárazy vetra sa pohybujú väčšinou len od 15 do 25 m/s. Oveľa veternejšie je na horách.

Môže za to presúvajúca sa tlaková níž a blízkosť jej stredu. Tlakový gradient je tak výrazný, čo spôsobuje veľmi veterné počasie.

Najsilnejší vietor bol zatiaľ zaznamenaný na Chopku, kde o polnoci dosiahol rekordnú hodnotu. Priemerná rýchlosť vetra dosiahla 33 m/s, čo je sila orkánu (nad 32,7 m/s) a nárazy vetra dosahovali až 41 m/s. 

zaznamenaný vietor a jeho nárazy na stanici Chopok. zdroj: HZS.sk
zaznamenaný vietor a jeho nárazy na stanici Chopok. zdroj: HZS.sk

Druhou najveternejšou lokalitou je Lomnický štít, kde bol zatiaľ najsilnejší poryv vetra zaznamenaný na úrovni 35,3 m/s. Silný vietor však fúka aj nižšie. Na Sliezskom dome (1672 m n.m.) dosiahol náraz vetra silu 31,8 m/s.

Vietor už začína spôsobovať prvé problémy. Stredoslovenská energetika eviduje už niekoľko oblastí bez dodávok elektrickej energie. Vietor by mal ešte silnieť a slabnúť bude až ráno.