AKTUALITA: Teplota prekonala hranicu +20 °C. Bude ešte teplejšie

24.02.2021 o 15:29 - Peter Minárik

Teplota na Slovensku pokorila magickú hranicu +20 °C, pričom naďalej sa na našom území otepľuje. Počas zajtrajšieho dňa by malo byť na Slovensku ešte teplejšie.

AKTUALITA: Teplota prekonala hranicu +20 °C. Bude ešte teplejšie

Slovensko zažíva mimoriadne teplý deň. Na viacerých miestach prevláda prevažne slnečné počasie i keď obloha až taká modrá nie je. Môže za to príliv prachových častíc zo Sahary, ktoré sa nachádzajú vo výške 2 až 4 km a modrú oblohu tak sfarbujú do bielo-žltého nádychu.

Dnešný deň priniesol na naše územie nezvyčajne vysoké teploty, ktoré na našom území prekročili hranicu +20 °C, čo sa tento rok ešte nestalo.

Najteplejšie je v Prievidzi

Najvyššiu teplotu dnešného dňa sme zaznamenali o 14:00 v Prievidzi, kde teplota vystúpila na +20,3 °C.

O 15:00 je najteplejšie opäť na Hornom Ponitrí v Prievidzi, kde už teplota poklesla a aktuálne je tu +19,4 °C.

Druhou najteplejšou lokalitou je o 15:00 Žiar nad Hronom s +19 °C, Banská Štiavnica s +18,2 °C, Brezno s +18,1 °C a Žilina s +17,8 °C.

teploty o 15:00, zdroj: SHMÚ
teploty o 15:00, zdroj: SHMÚ

Zajtra bude ešte teplejšie

Teplý vzduch k nám prúdi od juhozápadu po zadnej strane tlakovej výše. Tento teplý vzduch k nám zateká až z Afriky a jeho prílev bude vrcholiť počas zajtrajšieho dňa.

V priebehu zajtrajšieho dňa by sa maximálne teploty podľa výpočtov numerických modelov mali pohybovať vyššie ako je normál. Maximálne teploty simulujú modely od +14 do +20 °C.

Treba však poznamenať, že na dnešný deň numerické modely simulovali teploty v rozmedzí +13 až +18 °C, pričom reálne teploty sú oveľa vyššie. Je tak možné, že zajtra bude lokálne teplejšie ako +20 °C.